Rada guvernérů ECB dnes rozhodla ponechat tři základní úrokové sazby beze změny. Úroková sazba pro hlavní refinanční operace a úrokové sazby pro mezní zápůjční facilitu a vkladovou facilitu zůstanou nadále na úrovních na 4,50 %, 4,75 % a 4,00 %. Střednědobý inflační výhled zůstal nezměněný. Kromě vzrůstající srovnávací základny související s energetikou pokračuje celková inflace v klesajícím trendu. Minulá zvýšení úrokových sazeb se stále silně přenášejí do podmínek financování. Přísné podmínky financování tlumí poptávku, což pomáhá stlačovat inflaci.

Portfolio APP (program nákupu aktiv) dále klesá měřitelným a předvídatelným tempem, protože ECB již nereinvestuje splátky jistiny ze splatných cenných papírů.

Rada guvernérů plánuje v rámci programu PEPP (nouzových nákupů pandemie) v první polovině roku 2024 nadále v plné výši reinvestovat splátky jistiny ze splatných cenných papírů nakoupených v rámci PEPP. Během druhé poloviny roku má v úmyslu snížit portfolio PEPP o 7,5 miliardy euro měsíčně v průměru. Rada guvernérů má v úmyslu ukončit reinvestice v rámci PEPP na konci roku 2024.

Reálný hrubý domácí produkt USA rostl ve čtvrtém čtvrtletí anualizovaným tempem 3,3 %. Zprávu ukazál první odhad amerického úřadu pro ekonomickou analýzu (BEA). Toto čtení následovalo po 4,9% růstu zaznamenaném ve třetím čtvrtletí a překonalo očekávání trhu ve výši 2%.

Růst spotřebitelských výdajů odrážel nárůst jak ve službách, tak ve zboží. V rámci služeb byly hlavními přispěvateli stravovací a ubytovací služby a také zdravotní péče. V rámci zboží k nárůstu nejvíce přispělo ostatní zboží krátkodobé spotřeby, v čele s farmaceutickými produkty a rekreační zboží a vozidla, v čele s počítačovým softwarem. V rámci exportu vzrostlo jak zboží, tak služby. Nejvýznamnějším vývozním artiklem přispívajícímu k růstu exportu byla ropa.

Americký HDP se v roce 2023 zvýšil o 6,3 %, neboli 1,61 bilionu dolarů, na úroveň 27,36 bilionu dolarů, ve srovnání s nárůstem o 9,1 % nebo 2,15 bilionu dolarů v roce 2022.

Zástupci Bank of Japan se v úterý jednomyslně rozhodli ponechat úrokové sazby na -0,1 % a dále se držet své politiky kontroly výnosové křivky, která udržuje horní hranici výnosu 10letých japonských vládních dluhopisů jako referenční hodnotu 1 %.

Členové představenstva BOJ snížili svou prognózu růstu jádrových (bez zahrnutí cen potravin a energií) spotřebitelských cen na 2,4 % pro fiskální rok 2024, který začíná od dubna, ve srovnání s 2,8 %, které odhadli v říjnu.

Tržní shoda je, že BOJ zruší svůj režim záporných sazeb nejdříve na svém dubnovém zasedání. Až poté, co dostane lepší obrázek o růstu mezd v japonských firmách. Japonský zastřešující odborový svaz Rengo v říjnu uvedl, že na letošních jarních mzdových vyjednáváních bude požadovat zvýšení mezd o nejméně 5 %. Odboru se na loňských březnových jednáních podařilo zajistit největší nárůst za tři desetiletí.

Microsoft se ve středu stal po Applu druhou společností v historii, která překonala hranici 3 bilionů dolarů v tržním ocenění a udržela si tak své místo druhé nejhodnotnější společnosti na světě.

Microsoft zatlačil výrobce iPhone do pozadí, když se jeho akcie ve středu odpoledne obchodovaly za 405,63 dolaru, což je nárůst o zhruba 1,7 % a přesáhly tržní hodnotu 3 miliony dolarů.

Apple však získal svou korunu zpět, když jeho akcie uzavřely na 194,50 dolaru, což společnost ocenilo zpět na 3 biliony dolarů, zatímco Microsoft uzavřel na 402,56 dolarech, což ocenilo tržní kapitalizaci společnosti na 2,99 bilionu dolarů. V loňském roce akcie této technologické společnosti vzrostly o 57 %, zatímco akcie konkurenčního Applu o 48 %. Překonání historického milníku ve středu předcházelo navýšení cenového cíle pro akcii ze strany Morgan Stanley, kteří uvedli, že role Microsoftu v sektoru umělé inteligence nadále rychle roste.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

European Central Bank: Monetary policy decisions (26. 1. 2024); ecb.europa.eu/press/pr/date/2024/html/ecb.mp240125~f738889bde.en.html

BEA: Gross Domestic Product, Fourth Quarter and Year 2023 (Advance Estimate) (26. 1. 2024); bea.gov/news/2024/gross-domestic-product-fourth-quarter-and-year-2023-advance-estimate

CNBC: Bank of Japan retains its ultra-loose policy, says 2% inflation target is in sight (26. 1. 2024); cnbc.com/2024/01/23/bank-of-japan-expectedly-retains-its-ultra-loose-policy.html

Nasdaq: Microsoft Joins $3 Trillion Market Value Club (26. 1. 2024); nasdaq.com/articles/microsoft-joins-%243-trillion-market-value-club

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart