Čínská média v pondělí informovala, že podle zdrojů obeznámeních se situací, Čína požaduje další rozhovory, než dojde k uzavření první fáze dohody.

Vývoz z Číny v září klesl meziročně o 3,2 %, zatímco analytici očekávali pokles jen o 3 %. Dovoz se pak propadl o 8,5 % a snížil se tak pátý měsíc za sebou. Podle agentury Reuters zřejmě bude zapotřebí další stimulace zpomalující čínské ekonomiky.

Jon Cunliffe z BoE se vyjádřil, že by si osobně nepřál v Británii záporné sazby. Podle centrálního bankéře má BoE při poklesu ekonomiky účinnější nástroje, než jsou záporné sazby.

Nový guvernér rakouské centrální banky Robert Holzmann si myslí, že aktuální monetární politika ECB je nesprávná a tudíž doufá, že Christine Lagarde nastolí odlišní kurz měnové politiky.

Americký prezident Donald Trump v úterý informoval, že zvýší cla na dovoz turecké oceli na 50 %  a okamžitě zastaví jednání s Ankarou o obchodní dohodě.

Ze zápisu z posledního zasedání RBA vyplynulo, že centrální banka v případě potřeby nebude váhat snižovat sazby. V zápisu bylo dále uvedeno, že členové bankovní rady diskutovali o tom, že snižování úrokových sazeb má menší efekt na ekonomiku, než tomu bylo dříve, kdy sazby byly na daleko vyšších úrovních.  Dále se bankovní rada diskutovala o nadměrném nafukování cen nemovitostí vlivem nízkých úrokových sazeb. Rada nepozoruje známky toho, že spotřeba domácností nějak výrazněji reaguje na snížení daní a úrokových sazeb. Ze zápisu také vyplynulo, že předstihové indikátory poukazují na zpomalení růstu pracovních míst.

Prezidentovi nizozemské centrální banky Klaasu Knotovi se také nezamlouvá současné nastavení monetární politiky ECB, když konstatoval, že doufá, že každý z rady guvernérů ECB souhlasí s tím, že bude zapotřebí revize politiky ECB.

Index spotřebitelských cen v Číně stoupl v září meziročně z 2,8 % na 3,0 %, když analytici očekávali mírnější růst (2,9 %).

Novozélandský index CPI ve třetím čtvrtletí meziročně zaznamenal pomalejší růst z 1,7 % na 1,5 %. Konsensus ale očekával ještě pomalejší růst na úrovni 1,4 %.

Geoff Bascand ve středu konstatoval, že RBNZ nejspíše bude muset přikročit k dalším cutům. Podle bankéře novozélandská ekonomika zůstává zranitelná vůči vnějším otřesům.

Charles Evans z chicagského Fedu konstatoval, že snížení sazeb by zvýšilo jeho důvěru v inflaci směřující k 2% cíli Fedu.

Index spotřebitelských cen v Británií v září stagnoval na 1,7 %, když se očekával mírně rychlejší tempo na úrovni 1,8 %.

Míra inflace v eurozóně v září klesla na 0,8 %, zatímco v předchozích dvou měsících se držela na 1 %.

Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve čtvrtek oznámili, že dosáhli nové brexitové dohody. Dohodu však ještě musí schválit britští zákonodárci, kteří o tom budou hlasovat v sobotu. Opozice již dala najevo, že dohodu nepodpoří. Podle analytiků je aktuální dohoda ve srovnání s dohodou Mayové horší, jelikož směřuje k menšímu regulačnímu propojení s EU a k větším obchodním bariérám.

pátek prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na summitu v Bruselu oficiálně potvrdili jmenování Christine Lagardeové šéfkou ECB.

Člen bankovní rady ČNB Aleš Mihl uvedl, že v listopadu bude hlasovat pro ponechání sazeb beze změny.

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila na 6 %, což je nejnižší úroveň za posledních 26 let.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart