V květnu 2023 klesl index nákupních manažerů PMI v průmyslu pro eurozónu na 44,6 z dubnových 45,8. Předběžné odhady ukázaly, že se jedná o hodnotu výrazně pod prognózou 46,2. Údaje poukázaly na nejprudší propad v továrním sektoru za tři roky. Klesala jak produkce, tak nové objednávky i nevyřízené objednávky. Mezitím zaměstnanost mírně vzrostla. Ceny vstupů klesly nejvíce od února 2016, a to především náklady na energie. Mezi největšími ekonomikami bloku byl pokles zpracovatelského průmyslu zvláště výrazný v Německu (42,9 vs 44,5).

PMI eurozóny pro sektor služeb v květnu poklesl na 55,9 z dvanáctiměsíčního maxima 56,2 v dubnu. Tržní prognózy očekávaly 55,6. Navzdory malému poklesu údaje nadále poukazovaly na silný růst v sektoru služeb. Nové objednávky rostly pátý měsíc v řadě. Počet nevyřízených objednávek se mírně zvýšil. Růst pracovních míst byl druhý nejsilnější zaznamenaný za poslední rok.

Německo v květnu sklouzlo do recese. Především loňský šok cen energií si vybral svou daň na spotřebitelských výdajích. Produkce v největší evropské ekonomice klesla v prvních třech měsících letošního roku o 0,3 %. Na konci roku 2022 byl pokles 0,5 %. Tím byla naplněna definice recese, tedy pokles HDP ve 2 po sobě jdoucích kvartálech. Spolkový statistický úřad ve srovnání s předchozím čtvrtletím zhoršil svůj předchozí odhad nulového růstu hrubého domácího produktu (HDP).

“Přetrvávání vysokého růstu cen bylo na začátku roku pro německou ekonomiku nadále zátěží. To se projevilo zejména ve výdajích domácností na konečnou spotřebu, které v prvním čtvrtletí roku 2023 klesly o 1,2 %. Domníváme se, že spotřebitelské výdaje se nyní zotavují, protože inflace polevuje. Pochybujeme, že HDP bude v nadcházejících čtvrtletích nadále klesat, ale nevidíme ani žádné silné oživení.”

Spolkový statistický úřad

Recese se v Německu může ukázat jako krátkodobá. Údaje z průzkumu na začátku tohoto týdne ukázaly, že obchodní aktivita v zemi v květnu opět vzrostla. A to navzdory prudkému poklesu výroby.

Dohoda o navýšení dluhového stropu v USA stále není dokončena. Ve středu zájmu byly v tomto týdnu mimo jiné výdaje na obranu.

Republikánští vyjednavači dluhového limitu odložili stranou požadavky na velké zvýšení výdajů na obranu. Místo toho se spokojí s menším zvýšením, o které ve svém návrhu rozpočtu usiloval prezident Joe Biden. Vznikající konsenzus o rozpočtu obrany znamená významné vítězství pro demokraty. Ti se pokoušeli odrazit úsilí republikánů o rozšíření Bidenova navrhovaného plánu na národní bezpečnost v hodnotě 886,3 miliardy dolarů v příštím roce. Což je již 3,3% nárůst oproti současné úrovni.

Republikáni požadují prudké škrty ve zbytku federálního rozpočtu. Jejich návrhy na zvýšení výdajů na obranu vyvolaly rozhodný odpor demokratů. Pokud by bylo brzy dosaženo dohody, mohlo by k hlasování ve sněmovně dojít v úterý. Senát by pak musel jednat rychle, aby jej poslal k Bidenovu podpisu před termínem 1. června.

Inflace ve Spojeném království měřená podle indexu spotřebitelských cen CPI v dubnu prudce klesla. Ceny energií ustoupily a dopad ruské invaze na Ukrajinu již vypadl z meziročního srovnání spotřebitelských cen. Úřad pro národní statistiku ve středu uvedl, že celková inflace CPI dosáhla meziročně 8,7 %. V březnu byla inflace na 10,1 %. v březnu. Konsensuální odhad mezi ekonomy byl podle průzkumu agentury Reuters 8,2 %.

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 1,2 %. Konsensuální odhad byl 0,8 %.

Britská inflace zůstala vysoká, i když ekonomika vzdorovala recesi. Bank of England na svém posledním zasedání začátkem tohoto měsíce zvýšila úrokové sazby již po dvanácté v řadě na 4,5 %. Ekonomové obecně očekávají další zvýšení na příštím zasedání, protože inflace ve Spojeném království zůstává vyšší než ve srovnatelných velkých ekonomikách.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Bloomberg: In Debt-Limit Fight, Biden Scores a Win on Defense Spending (26. 5. 2023); bloomberg.com/news/articles/2023-05-25/gop-debt-negotiators-give-ground-on-defense-spending-demands?sref=2Df9tdf3

CNBC: UK inflation sinks below 10% for the first time since August (26. 5. 2023); cnbc.com/2023/05/24/uk-inflation-sinks-below-10percent-for-the-first-time-since-august.html

CNN Business: Germany falls into recession as consumers in Europe’s biggest economy spend less (26. 5. 2023); edition.cnn.com/2023/05/25/economy/germany-recession-q1-2023/index.html

Trading Economics: Euro Area Manufacturing PMI (26. 5. 2023); tradingeconomics.com/euro-area/manufacturing-pmi

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart