Německý statistický úřad ve své finální zprávě uvedl, že hrubý domácí produkt největšího obchodního partnera České republiky ve třetím čtvrtletí vzrost o 1,7 %. Tempo růstu se tak snížilo o tři desetiny procentního bodu v porovnání s předchozím čtvrtletím. K zvýšení HDP především přispěly útraty domácností, z čehož také těžily restaurace a hotely. Naopak investice podniků a státní výdaje zůstaly utlumené.

Z průzkumu institutu GfK vyplynulo, že kvůli rostoucímu počtu nově nakažených a zvyšující se inflace se důvěra spotřebitelů rapidně zhoršila, když se index spotřebitelské nálady propadl na minus 1,6 bodu. Záporná hodnota indexu značí, že spotřeba bude nižší než ve stejném období loňského roku. Analytici očekávali mírnější pokles indexu na minus 0,4 bodu.

Spojené státy v tomto týdnu uvalily další sankce na projekt Nord Stream 2, když sankcionovali společnost Transadria, která se podílela na výstavbě plynovodu, který má převádět plyn po dně Baltského moře z Ruska přímo do Německa. Spojené státy a některé další evropské země se obávají, že Rusko využije tento plynovod pro geopolitické účely.

Turecká lira po proslovu tureckého prezidenta Erdogana, ve kterém obhajoval nedávné snížení úrokových sazeb tamní centrální bankou, zaznamenala druhý nejhorší den ve své historii, když se propadla o úctyhodných 15 %. Erdogan dlouhodobě usiluje o nízké úrokové sazby, kterými chce podpořit vývoz a investice, které povedou ke snížení míry nezaměstnanosti. Na druhou stranu však v zemi panuje inflace blížící se 20 %. Základní úroková sazba je v současnosti na úrovni 15 %. Přitom v září ještě dosahovala 19 %.

Americký prezident Joe Biden jmenoval na post šéfa Fedu Jeroma Powella, který tak povede americkou centrální banku již druhé funkční období. Ekonomové hodnotí dosavadní působení Powella pozitivně, když zejména oceňují jeho podporu ekonomiky během pandemie. Aktuálně však Fed čelí tlaku na zpřísnění monetární politiky kvůli zvyšující se inflaci.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 25 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart