Podle konečných údajů Eurostatu ekonomika v Evropské unii ve druhém kvartálu zaznamenala mezičtvrtletní růst o 2,1 %. Došlo tak k obnovení růstu po dvojité recesi, která byla způsobená pandemií. V zemích platících eurem v porovnání s prvním čtvrtletím ekonomika zpevnila dokonce o 2,1 %.

Britská Konfederace pro nábor pracovníků informovala, že Británie zažívá rekordní nedostatek zájemců o volná pracovní místa. K nedostatku pracovníků také přispěl brexit, který vedl k odlivu pracovní síly z Evropské unie. Britská obchodní komora se obává, že problémy s dodavatelskými řetězci, a právě nedostatek pracovníků by mohl vést k zpomalení růstu ekonomiky.

Evropská centrální banka na svém zářiovém zasedání oznámila, že hodlá snížit nákupy dluhopisů v rámci nouzového pandemického programu PEPP. Avšak banka zatím neuvedla žádné konkrétní informace, jen ohlásila, že se bude jednat o mírné snížení tempa, což trh vyhodnotil jako holubičí rétoriku.

Míra inflace v České republice v srpnu dosáhla v meziročním srovnání 4,1 % po červnových 3,4 %. Jedná se tedy o nejvyšší úroveň od listopadu 2008. Ceny zboží i služeb vzrostly ve všech položkách spotřebního koše, avšak nejvíce se navýšily ceny za bydlení.

Podle některých analytiků by růst inflace měl pokračovat i v následujících měsících, na což by měla ČNB reagovat zvýšením svojí základní úrokové sazby. Někteří dokonce predikují, že bychom se hiku mohli dočkat již v tomto měsíci, a to rovnou o 50 bazických bodů.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart