Evropská komise predikuje rychlejší zotavení ekonomiky z kovidové krize, když letos odhaduje růst HDP na 5 % z původně očekávaných 4,8 %. V příštím roce kvůli rostoucím cenám energií a nedostatku některých komponentů se Evropská komise domnívá, že ekonomika posílí jen o 4,3 %.

Ubytovací zařízení sloužících cestovnímu ruchu podle Českého statistického úřadu ubytovaly ve třetím čtvrtletí 6 707 895 hostů, což představovalo meziroční nárůst o 12,5 %. U zahraničních návštěvníků dokonce došlo k růstu o 22,3 %. Nepřekvapivě se nejlépe dařilo Praze, kde nárůst hostů narostl o 41,7 %. Ve čtvrtém čtvrtletí však ekonomové kvůli epidemické situaci opět očekávají pokles aktivity v cestovním ruchu.

Index důvěry investorů v Německu sestavovaný institutem ZEW se překvapivě zvýšil na 31,7 bodu z říjnových 22,3 bodu. Analytici přitom předpokládali, že dojde k jeho poklesu na 20 bodů. Investoři se domnívají, že v prvním čtvrtletí ekonomická aktivita v největší evropské ekonomice ožije. Naopak u inflace investoři predikují její pokles.

Spotřebitelské ceny v České republice v říjnu meziročně vzrostly o 5,8 %, když se očekával růst 5,5 %. Meziměsíčně pak inflace oproti záři vzrostla celé jedno procento. K prudkému zvyšování inflace přispěly především růst cen energií a také bydlení. Obecně se tak očekává, že Česká národní banka bude i nadále utahovat monetární politiku.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart