Turecká ekonomika zaznamenala ve druhém kvartále mezičtvrtletní růst o 0,9 %. V meziročním srovnání však se HDP zvýšilo o úctyhodných 21,7 %. Tamní ekonomika byla jedná z mála světových ekonomik, která dokázala růst i v minulém roce, kdy docházelo k lockdownům.

Index aktivity v průmyslu (ISM Manufacturing PMI) ve Spojených státech se v srpnu zvýšil z 59,5 bodu v červnu na 59,9 bodu, čímž překonal konsensus trhu, který očekával pokles na 58,6 bodu. Za růstem stojí zvýšená poptávka a zmírnění cenových tlaků.

Míra nezaměstnanosti v červenci v Evropské unii klesla z červnových 7,1 % na 6,9 % a jednalo se o snížení nezaměstnanosti už třetí měsíc za sebou. Nejnižší nezaměstnanost stále setrvává v České republice (2,8 %), Nizozemsku (3,1 %) a Německu (3,6 %). Ve Španělsku klesá počet nezaměstnaných již šest měsíců v řadě a aktuálně je 3,3 milionu lidí bez práce, což představuje nejnižší počet od vypuknutí pandemie.

Australská ekonomika ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání zpevnila o rekordních 9,6 %. Růst byl kvůli pandemii způsoben nízkým srovnávacím základem z loňského roku, jelikož se HDP mezikvartálně snížilo o 0,9 % z růstu 1,9 %. Ekonomové varují, že přísná opatření v největších australských městech by mohly v tomto čtvrtletí způsobit pokles ekonomiky.

Zpřesněný údaj ohledně růstu HDP za druhé čtvrtletí v České republice poukázal, že ekonomika posílila o celé 1 %, když předběžná data z Českého statistického úřadu naznačovaly, že růst bude činit pouze 0,6 %. ČNB přitom odhadovala zrychlení ekonomiky o 1,7 %.

Inflace v Polsku se v srpnu poprvé za dvacet let vyšplhala nad 5 %, když tamní statistický úřad oznámil růst spotřebitelských cen o 5,4 %. Vzhledem k poměrně vysoké inflaci se začaly mezi ekonomy objevovat hlasy, že by polská centrální banka měla v nejbližší době začít postupně zvyšovat sazby, ale členové měnové rady samotné banky se zatím nedokážou shodnout na načasování počátku utahování měnové politiky.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart