Japonská centrální banka (BoJ) se rozhodla na svém posledním zasedání ponechat základní úrokovou sazbu na -0,1 %, což nebylo žádným překvapením, jelikož Japonsko po delší dobu bojuje s deflací, i když se jádrové inflaci v květnu podařilo se dostat do kladných hodnot.

Nevypadá to, že by se BoJ v blízké budoucnosti chystala utlumovat stimulační opatření (Taperig), jelikož guvernér Kuroda na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka nebude váhat více uvolnit monetární politiku, pokud si to ekonomická situace v zemi vyžádá.

Haruhiko Kuroda také neočekává nějaké dramatické zvýšení inflace v Japonsku a dle jeho slov by se jádrová inflace měla i nadále pohybovat kolem nuly.

Světová banka zavrhla žádost Salvadoru o zavedení Bitcoinu jako oficiálního platebního prostředku v zemi. Banka svůj krok odůvodnila nedostatečnou transparentností virtuální měny a jejím negativním dopadem na životní prostředí.

Měnový výbor Fedu na červnovém zasedání dle očekávání neupravil nastavení měnové politiky. Tedy klíčová sazba zůstala nezměněná a program nákupu aktiv byl rovněž ponechán na úrovni 120 mld. USD měsíčně.

Co ale znervóznilo trhy, byla prognóza ohledně nastavení sazeb (tzv. dot plot), která poukazuje na to, že k prvnímu zvýšení by mělo dojít v roce 2023. Někteří členové výboru dokonce očekávají první hike již v roce 2022.

Predikci ohledně zvyšování základní sazby trh přijal jako jestřábí signál ze strany centrální banky, i když šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci vyrukoval s holubičí rétorikou, když oznámil, že se jedná pouze o prognózu a nikoliv o příslib banky, že skutečně dojde ke zvedání sazby.

Powell dále také konstatoval, že ekonomická aktivita i nezaměstnanost se zlepšují. Také byl nadšený rapidní spotřebou domácností. Ohledně “zvýšené“ inflace si guvernér stále stojí za tím, že se jedná o přechodný jev.

V tomto týdnu došlo k ostře sledovanému setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joe Bidenem. Jednalo se o první osobní setkání těchto dvou státníků v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Ruskem na nejnižším bodě od studené války.

Oba prezidenti se dohodli na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy. Putin také na tiskové konferenci uvedl, že jednání bylo konstruktivní.

Došlo také na téma hackerských útoků, jelikož si Spojené státy dlouhodobě stěžují, že kybernetické útoky na americké úřady, firmy i infrastrukturu pocházejí z Ruska. Putin naopak konstatoval, že největší počet hackerských útoků na světě pochází z USA.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart