Americké ministerstvo práce ve čtvrtek uvedlo, že ve srovnání s předchozím rokem index spotřebitelských cen (CPI) za leden vzrostl o 7,5 %. Jedná se tak o nejvyšší údaj od února 1982. Příčinou nárůstu je zejména zvýšení cen potravin, energií a nákladů na bydlení. Jádrová inflace rostla nejrychleji od srpna 1982. Za leden vzrostla o 6 %.

Náklady na potraviny za měsíc vyskočily o 0,9 % a za poslední rok vzrostly o 7 %. Náklady na bydlení, které tvoří přibližně třetinu celkového CPI, se meziměsíčně zvýšily o 0,3 %, což je nejmenší přírůstek od srpna 2021 a mírně pod prosincovým nárůstem.

„Tato kombinace vyšších cen potravin a bydlení podtrhuje náš názor, že dochází k rychlému cyklickému zrychlování inflace, které vzhledem k mimořádně napjatým podmínkám na trhu práce pravděpodobně v dohledné době nepoleví,” napsal Andrew Hunter, hlavní ekonom Capital Economics.

Nelichotivé údaje přicházejí v době, kdy se americká ekonomika ocitá na křižovatce. Očekává se, že rychlé tempo růstu v roce 2021 letos zpomalí, protože fiskální a měnové stimuly slábnou.

V návaznosti na nejnovější údaje o inflaci banka Goldman Sachs poupravila svou prognózu, která počítá se sedmi po sobě jdoucími zvyšováními sazeb o 25 bázických bodů na každém ze zbývajících zasedání Fedu. Banka dříve předpovídala pro letošní rok pět zvýšení.

Ekonomové Citi očekávají, že Federální rezervní systém v březnu přistoupí k agresivnějšímu zvýšení sazby o 50 bazických bodů.

“Myslím si, že budeme také svědky stále agresivnějšího postupu Federálního rezervního systému. A myslím, že po dnešních inflačních údajích musí být jasně na stole 50 bazických bodů za březen.”  

Nathan Sheets, hlavní ekonom Citi Research

Meziroční růst čínské ekonomiky ve 4. čtvrtletí zpomalil na 4 %. Za celý rok vzrostla o 8,1 %. Nízké spotřebitelské výdaje táhly růst dolů, zatímco řada regulačních změn vedle pandemie koronaviru zvyšovala nejistotu podniků. Vláda by se nadále chtěla vyvarovat krokům, které mají negativní dopad na hospodářský růst.

Novou prioritou čínských představitelů pro rok 2022 je obhájit 5% růst. Hlavní ekonom Macquarie Larry Hu dále zmínil, že nejvyšší představitelé již v prosinci odstranili ze seznamu ekonomických úkolů pro rok 2022 zmínky o antimonopolní a majetkové politice, stejně jako zmínky o uhlíkové neutralitě.

“Regulační vlna v letech 2020 a 2021 přinesla mnoho nezamýšlených důsledků a došlo k oslabení podnikatelské důvěry, propadu v sektoru nemovitostí a prudkému nárůstu cen komodit.”

Larry Hu

Vláda ČR jednomyslně schválila rozpočet na letošní rok se schodkem 280 miliard Kč. Celkové příjmy rozpočtu budou 1613,2 miliardy Kč a výdaje 1893,2 miliardy Kč. Nyní musí rozpočet schválit Poslanecká sněmovna, která by jej měla v prvním čtení projednat 18. února. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart