Bank of Canada na svém posledním zasedání v tomto roce ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 0,25 %. Že centrální banka zůstane ve vyčkávajícím módu analytici očekávali, takže se nejednalo o žádné překvapení ze strany banky. Centrální banka se obává, že omikron by mohl mít vliv na růst ekonomiky, jelikož by mohl více narušit dodavatelské řetězce a snížit poptávku po některých službách. Bank of Canada také informovala, že i když došlo k oživení kanadské ekonomiky, tak ta se stále nachází o přibližně 1,5 % níže než před vypuknutím pandemie. Co se týče inflace, tak u ní banka predikuje návrat ke 2 % v druhé polovině příštího roku.

Místopředseda SNB Fritz Zurbrügg oznámil, že na konci července 2022 odstoupí ze své funkce. “Činnost Fritze Zurbrügga v SNB byla ovlivněna celosvětovým prostředím nízkých úrokových sazeb, různými mezinárodními krizemi a mimořádnými opatřeními, která musela SNB přijmout, aby zajistila cenovou stabilitu, ” uvedla centrální banka ve svém prohlášení.

Guvernér PBOC Yi Gang informoval veřejnost, že rizika spojená s čínskými realitními firmami by neměla krátkodobě ohrozit hongkongský kapitálový trh. Práva akcionářů a věřitelů společnosti Evergrande budou plně respektována, dodal Yi.

Listopadová meziroční inflace v České republice dosáhla rovných 6 %, což je o 1,1 procentního bodu výše, než predikovala ČNB ve své prognóze. Naposledy v České republice byl zaznamenán 6% růst inflace v říjnu 2008. “Za odchylkou pozorovaného cenového vývoje od prognózy stála především – stejně jako v říjnu – akcelerující jádrová inflace. V rámci cenového jádra dále mohutní příspěvek imputovaného nájemného. Ten zachycuje náklady vlastnického bydlení, které mají v tuzemském indexu spotřebitelských cen poměrně vysokou váhu a odrážejí déletrvající rychlý růst cen nemovitostí a cen ve stavebnictví,” konstatoval ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Na konferenci Barometr českého průmyslu poznamenal guvernér ČNB Jiří Rusnok, že úrokové sazby se stále nenacházejí na neutrální úrovni, a poroto banka bude i nadále pokračovat v jejich zvyšování.
“Ještě bude nějaké další posunutí sazeb nahoru. Nejsme ještě ani na neutrální úrovni, která je kolem tří procent. Ale tam se brzy dostaneme. Lze čekat ale, že půjdeme ještě výše a tam nějakou dobu i setrváme,” dodal Rusnok.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart