Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice za prosinec činil 6,6 %. Inflace se tedy nyní nachází na nejvyšší hodnotě od září 2008. Průměrná inflace za celý loňský rok pak dosáhla 3,8 %.

“Podle současného pracovního odhadu sekce měnové ČNB bude lednový meziroční růst spotřebitelských cen činit zhruba devět procent. Tento odhad je přitom v současných podmínkách obestřen vysokou mírou nejistoty, když obvyklé přeceňování zboží a služeb může počátkem letošního roku vést vlivem celkově proinflačního makroekonomického klimatu k ještě vyššímu růstu cenové hladiny. Nelze tak úplně vyloučit, že inflace bude zkraje letošního roku po několik měsíců dosahovat dvouciferných hodnot,” konstatoval ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Člen bankovní rady Tomáše Holub v TV Nova konstatoval, že inflace by se měla přiblížit začátkem roku k 10 %. Bankéř však očekává, že na konci letošního roku klesne na úroveň 2 %. ČNB v minulém roce razantně zvýšila dvoutýdenní repo sazbu na 3,75 % a očekává se, že v letošním roce bude i nadále pokračovat v zpřísňování monetární politiky.

Tlak na zvyšování mezd je podle šéfa J.P. Morgan Jamieho Dimona největší, který za svého života viděl. Pro americkou ekonomiku by to zas tak negativní vliv mít nemělo, domnívá se Dimon. “Je mnohem horší stěžovat si na patnáctiprocentní nezaměstnanost a na recesi, než si stěžovat na příliš rychlý růst mezd,” dodal.

Míra inflace se ve Spojených státech vyhoupla na 7 %, což představovalo nejvyšší úroveň od června 1982. K růstu cen nejvíce přispělo dražší bydlení a ceny ojetých automobilů. Ceny benzínů, potravin a dalšího zboží také zaznamenaly razantní růst. Meziroční jádrová inflace se, která je očištěná o ceny energií a potravin, vzrostla na 5,5 %.

Podle předběžných údajů německého statistického úřadu se hrubý domácí produkt v největší evropské ekonomice zvýšil o 2,7 %. Německé hospodářství tak zažilo návrat k růstu po předloňském propadu o 4,6 %.

“Navzdory pokračující pandemické situaci a rostoucím problémům v dodavatelských řetězcích se německá ekonomika dokázala zotavit z předloňského poklesu, ačkoli hospodářský výkon se ještě nevrátil na předkrizovou úroveň,” stálo v prohlášení statistického úřadu.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart