Inflace v Evropské unii byla v říjnu opět rekordní, když se v meziročním srovnání vyhoupla na 11,5 %. V eurozóně se pak inflace zvýšila ze zářijových 9,9 % na 10,6 %. Analytici přitom očekávali, že inflace bude vyšší o jednu desetinu procentního bodu. K vyšší inflaci opět nejvíce přispěly ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku.

Britský ministr financí Jeremy Hunt představil aktualizaci rozpočtového plánu. Britská vláda tak hodlá více zdanit dividendy a příjmy z kapitálu. Mimořádná daň ze zisků energetických firem se má zvýšit z 25 % na 35 % a bude prodloužená do roku 2028. Po představení britského rozpočtu reagovala britská libra okamžitým oslabením.

V Británii zároveň tento týden zveřejnili index spotřebitelských cen, který v říjnu opět zaznamenal růst. Index se dostal na maxima za 41 let, když dosáhl na úroveň 11,1 % ze zářijových 10,1 %. Ekonomové přitom predikovali mírnější nárůst inflace na 10,7 %.

Německá vláda oznámila, že začíná přijímat mimořádná opatření pro případ, že by mohlo tuto zimu docházet k výpadků elektřiny. Podle energetického regulačního úřadu by totiž mohly nastat problémy s dodávkami elektřiny, pokud nedojde k výraznému snížení spotřeby plynu. Jedním z představených opatření má být akumulace miliard EUR ze strany Německé spolkové banky (Bundesbank), které mají být použity v případě runu na banky. Jde o situaci, když vkladatelé začnou hromadně vybírat své peníze, obvykle v důsledku ztráty důvěry v danou instituci.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart