Meziroční změna spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci zpomalila svůj růst na 6,1 % z 6,4 % v červnu. V České republice se inflace snížila o jeden procentní bod na 10,2 %. Česko má nadále čtvrtou nejvyšší hodnotu v rámci EU. Před rokem dosáhla inflace v EU 9,8 %, když došlo ke zvyšování cen hlavně kvůli zdražování energií. V červenci zůstaly spotřebitelské ceny v EU v meziměsíčním srovnání stejné.

Ruská centrální banka skokově zvýšila základní úrokovou sazbu z 8,5 % až na 12 %. Ruský rubl na tuto zprávu zareagoval pozitivně. Toto navýšení základní úrokové sazby však přišlo poté co hodnota rublu klesla až pod 1 americký cent. Rubl se vyšplhal zhruba o 5 %. Pohyboval se kolem 94 za dolar poté, co zpráva uvedla, že prezident Vladimir Putin plánuje jednání o potenciálních kapitálových kontrolách. Zdroje deníku Financial Times řekly, že Putin se chystá vyslechnout návrhy ministerstva financí. Návrhy zahrnují přinucení vývozců prodat až 80 % svých příjmů v cizí měně, omezení měnových swapů a omezení toho, kolik cizích měn mohou z Ruska vyvést. 

Od začátku roku rubl klesl proti americkému dolaru téměř o 25 %. 

Maloobchodní tržby v Číně vzrostly v červenci oproti předchozímu roku o 2,5 %, což je výrazně méně, než bylo očekávané zvýšení o 4,5 %. Dále byly zveřejněny výsledky průmyslové výroby. Ta vzrostla v červenci oproti loňskému roku o 3,7 %. Očekávání analytiků však byla na úrovni 4,5 %. 

Míra nezaměstnanosti v čínských městech se v červenci zvýšila na 5,3 % z červnových 5,2 %. Na rozdíl od předchozích zpráv nejnovější zpráva nerozebírala nezaměstnanost podle věku. Kategorie 16 až 24 let zaznamenala nezaměstnanost vysoko nad celkovou mírou nezaměstnanosti a v červnu dosáhla rekordních 21,3 %. Mluvčí Národního statistického úřadu uvedl, že úřad pozastavuje zveřejňování počtu nezaměstnanosti mladých lidí kvůli ekonomickým a sociálním změnám a přehodnocuje svou metodiku. Meziročně investice do nemovitostí v červenci klesly o 8,5 % oproti předchozímu roku, což je větší pokles než v červnu. Domácí poptávka zůstala mimo letní turistiku utlumená. Dovoz v červenci meziročně klesl o 12,4 % a od stejného období roku 2022 téměř každý měsíc klesal. 

Výnosy vládních dluhopisů dosáhly 15letého maxima poté, co zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu (tzv. Fed´s Minutes) ukázalo, že centrální bankéři mají obavy z možného oživení inflace. Podle Patricka Sanera, vedoucího oddělení makrostrategie pojišťovacího gigantu Swiss Re, dramatický nárůst výnosu 10letého státního dluhopisu nad 4 % v posledních týdnech pravděpodobně představuje vrcholnou úroveň referenční sazby v tomto cyklu. Saner si myslí, že skok v dlouhodobých výnosech není důvodem k poplachu kvůli „rýsující se dluhopisové krizi“. Místo toho si jeho tým ve 160leté Swiss Re myslí, že vyšší výnosy byly taženy inflací. Konkrétně jejím pomalým ústupem a odolností americké ekonomiky navzdory historickému tempu zvyšování sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Výnos z 2letých státních dluhopisů se aktuálně pohybuje okolo 5 %. Výnosová křivka zůstává i nadále výrazně inverzní, kdy dluhopisy s bližší splatností mají vyšší výnos než ty s delší splatností. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

FXStreet: Russian Ruble drops back to 95.00 as sour sentiment joins firmer yields (18. 8. 2023); fxstreet.com/news/russian-ruble-drops-back-to-9500-as-sour-sentiment-joins-firmer-yields-202308170646

CNBC: China reports big data miss in July, stops releasing youth unemployment numbers (18. 8. 2023); cnbc.com/2023/08/15/china-economy-july-industrial-output-fixed-asset-retail-data.html

Morning Star: 10-year U.S. Treasury yields above 4% are probably the peak, says Swiss Re (18. 8. 2023); morningstar.com/news/marketwatch/

20230816610/10-year-us-treasury-yields-above-4-are-probably-the-peak-says-swiss-re

ČTK: Inflace v EU se v červenci snížila na 6,1 procenta (18. 8. 2023); ceskenoviny.cz/zpravy/inflace-v-eu-se-v-cervenci-snizila-na-6-1-procenta/2402530

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart