Sociální síť Twitterpodala žalobu na Elona Muska poté, co miliardář konstatoval, že odstupuje od dohody o převzetí společnosti ve výši 44 miliard USD. Šéf Tesly prohlásil, že Twitter neposkytl informace o počtu falešných a spamových účtů na platformě. A proto nabídku stáhl. Twitter následně požádal soud v Delaware, aby nařídil Muskovi dokončit fúzi za dohodnutých 54,20 USD za akcii. 

Dolar ve čtvrtek obnovil svůj neúprosný růst. Ten je poháněný jak očekáváním rychlejšího zpřísnění politiky Federálního rezervního systému (Fed), tak i zvyšujícími se obavami z recese. Dolar se dostal na nová 24letá maxima vůči japonskému jenu. Vůči euru pak dosáhl parity.  

Ropa WTI se tento týden dostala pod 100 USD za barel a cena nadále klesala. Černé zlato dostaly pod tlak zveřejněná data o inflaci v USA. Obchodníci je totiž vyhodnotili jako důvod pro intenzivnější zvyšování úrokových sazeb Fedem. Obchodníci prodávali ropné futures kontrakty kvůli obavám, že agresivní zvyšování sazeb s cílem zastavit vysokou inflaci zpomalí hospodářský růst a tím zasáhne poptávku po ropě. 

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech vzrostl v červnu o 9,1 % oproti předchozímu roku. Což je nad odhadem ekonomů, kteří predikovali mírnější růst o 8,8 %. Inflace v USA tak dosáhla nejrychlejšího tempa růstu od listopadu 1981. 

Růst spotřebitelských cen v ČR i nadále zrychluje. Meziroční inflace v červnu vystoupala na 17,2 % z květnových 16 %. Analytici kvůli cenám energií navíc očekávají pokračování jejího růstu. Zemní plyn zdražil téměř o 58 % a elektřina zhruba o třetinu. Teplo a teplá voda byly proti loňskému červnu dražší o 18,1 %. Za pohonné hmoty lidé platili o 47,5 % více.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart