Index spotřebitelských cen (CPI) v USA v dubnu zaznamenal meziroční nárůst o 4,2 %. Naposledy bylo takto vysoké číslo reportováno v září 2008. Jádrová inflace se pak vyhoupla z 1,6 % a rovných 3 %. Zveřejněný fundament vedl k výprodejům na amerických akciových trzích, jelikož investoři se začali obávat, že Fed bude muset kvůli zvýšené inflaci utahovat rozvolněnou monetární politiku mnohem dříve, než se doposud očekávalo.

V České republice také roste inflace, když v dubnu se index spotřebitelských cen meziročně zvýšil z 2,3 % na 3,1 %, což bylo nad odhady analytiků, kteří predikovali nárůst pouze o 2,7 %. Podle ředitele měnové sekce ČNB Petra Krále by mělo dojít k zmírnění inflačních tlaků až během podzimu, tedy až začne odeznívat momentální růst dovozních cen.

Z průzkumu zveřejněného institutem ZEW vyplynulo, že důvěra investorů v německou ekonomiku byla v květnu nejvyšší za dvacet let. Index důvěry investorů totiž posílil o 13,7 bodu na 84,4 bodu. Podle prezidenta institutu ZEW Achima Wambacha za optimismem stojí zpomalení třetí vlny epidemie.

Francouzská ekonomika se podle tamního ministra financí vrátí na úroveň před koronakrizí v polovině příštího roku. “V prvním čtvrtletí se vrátil ekonomický růst. Myslím, že v roce 2021 hospodářství výrazně posílí,“ dodal Bruno Le Maire.

Evropská unie schválila ČR program na podporu podniků zasažených koronakrizí v hodnotě 50 mld. korun. Program se týká všech podniků krom těch, které spadají do finančního sektoru. Prostředky tedy mohou získat podniky, které prokáží, že pokles příjmů oproti období před příchodem Covid-19.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart