Japonsko zvýšilo úrokové sazby poprvé od 2007. FED ponechává ty své beze změny

Autor: Daniel Moravec

V tomto článku:

Japonská centrální banka v úterý poprvé od roku 2007 zvýšila úrokové sazby, čímž ukončila jediný světový režim záporných sazeb a další nekonvenční opatření na uvolnění měnové politiky přijatá v průběhu několika posledních desetiletí v boji proti deflaci. Banka navýšila sazbu ze záporných 0,1 % na cílové rozmezí 0 – 0,1 %.

Tyto změny znamenají historický posun a představují nejprudší navýšení v jednom z nejvíce rozvolněném měnovém systému na světě.

“Pravděpodobnost, že inflace stabilně dosáhne našeho cíle, se zvyšuje… pravděpodobnost dosáhla určité hranice, která vyústila v dnešní rozhodnutí.”

Kazuo Ueda, guvernér Bank of Japan

Bank of Japan však varovala, že se nechystá pustit do agresivního zvyšování sazeb, a uvedla, že předpokládá, že prozatím budou zachovány akomodativní finanční podmínky, vzhledem ke křehkému růstu čtvrté největší světové ekonomiky.

Americká centrální banka (Fed) ve středu opět ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny. Banka se držela své prognózy tří snížení sazeb v letošním roce navzdory náznakům, že inflace může zůstat zvýšená déle.

Představitelé Fedu také zvýšili své odhady hospodářského růstu a inflace v roce 2024. Rozhodnutí ponechává krátkodobou referenční sazbu Fedu na 23letém maximu 5,25 % až 5,5 % na pátém zasedání v řadě. Středeční krok znamená, že Američané budou nadále platit vyšší výpůjční náklady, protože Fed bojuje o zpomalení dřívějšího prudkého růstu cen.

V prohlášení po dvoudenním zasedání Fed zopakoval, že neočekává, že bude vhodné snížit cílové rozpětí, dokud nezíská větší důvěru, že inflace (nyní blízko 3 %) se udržitelně pohybuje směrem k 2 % cíly. Představitelé Fedu zachovali svou původní projekci nezměněnou. Podle svého odhadu sníží sazbu do konce roku o tři čtvrtě procentního bodu na rozpětí 4,5 % až 4,75 %.

Inflace ve Velké Británii v únoru klesla na nejnižší úroveň za dva a půl roku, což posílilo naděje, že Bank of England v létě sníží úrokové sazby. Index spotřebitelských cen (CPI) v únoru zpomalil na 3,4 % z lednových 4 %, což je nejméně od září 2021. Inflace, tempo, kterým ceny v čase rostou, postupně klesá. V říjnu 2022 dosáhla 11,1 %, což je nejvyšší míra za 40 let. Pokles inflace však neznamená, že ceny klesají, ale že rostou méně rychle.

„V dubnu předpovídáme, že inflace CPI klesne na 1,7 %, na rozdíl od BoE která předpovídá pokles na 1,9 %, a co je ještě nápadnější, zatímco banka si myslí, že se do srpna inflace vrátí na 2,7 %, myslíme si, že dále klesne dokonce blízko 1 %. Od dubna bude inflace CPI ve Spojeném království pohodlně pod inflací v USA a eurozóně, což může přimět Bank of England, aby v létě začala snižovat úrokové sazby. Inflace ve výši 1 % ji může donutit snížit sazby na 3 % v příštím roce namísto na 4 %, jak očekávají investoři.”

Paul Dales, hlavní ekonom společnosti Capital Economics

Čína ve středu ponechala základní úrokové sazby úvěrů beze změny, což je v souladu s očekáváním trhu. Jednoletá základní úvěrová úroková sazba byla ponechána na 3,45 %, zatímco pětiletá zůstala nezměněna na 3,95 %.

V průzkumu agentury Reuters provedeném tento týden mezi 27 pozorovateli trhu všichni respondenti očekávali, že obě sazby zůstanou beze změny.

Většina nových a nesplacených úvěrů v Číně je založena na jednoleté sazbě, zatímco pětiletá sazba ovlivňuje ceny hypoték. Ve srovnání s loňským rokem nabírá čínská ekonomika na síle a zahájila první dva měsíce roku 2024 dobře, přičemž průmyslová výroba, fixní investice a maloobchodní tržby vykázaly lepší než očekávané výsledky.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNBC: Bank of Japan ends the world’s only negative rates regime in a historic move, abandons yield curve control (22. 3. 2024); cnbc.com/2024/03/19/bank-of-japan-boj-march-2024-policy-decision-mpm-meeting.html

USA Today: Federal Reserve March meeting: Rates hold steady; 3 cuts seen in ’24 despite inflation (22. 3. 2024); eu.usatoday.com/story/money/2024/03/20/march-federal-reserve-meeting-live-updates/73027664007/

Yahoo Finance: UK inflation dips ahead of Bank of England interest rate call (22. 3. 2024); nz.finance.yahoo.com/news/uk-inflation-fall-073216422.html

Global Times: China’s central bank leaves benchmark loan prime rates unchanged in March (22. 3. 2024); globaltimes.cn/page/202403/1309171.shtml

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker