Dominantní událostí tohoto týdne bylo IPO Saudi Aramco, UK volby, zasedání FOMC a evergreen poslední pětiletky – Donald a jeho cla.

Začněme marketingově vděčným tématem – společností s největší tržní kapitalizací na světě je aktuálně Saudi Aramco, s hodnotou skoro 2 biliony USD. Tím předskočilo ohryzek, který osciluje okolo 1,2 bilionu. Jaké jsou v kostce důvody této kapitalizace?

Aramco má podíl zhruba 10% na světovém trhu s ropou, produkuje 2x více černého zlata než celá Kanada.

Má nejnižší náklady na barel – konsenzus analytiků je okolo 5 – 10 USD. V porovnání s Kanadou, kde je úzus v nákladech někde okolo 30 USD za barel je to dobrá konkurenční výhoda.

Obzvlášť pro investory, protože tahle situace pomáhá profitabilitě společnosti a dává tak tušit dividendový výnos i v časech, kdy bude trh s ropou a fosilní paliva obecně v útlumu. Po začátku obchodování na Rijádské burze akcie vzrostly o maximum povoleného – o 10%.

Není proto překvapením, že ARAMCO bude silně závislé na cenách ropy. Podle analytiků bude růst ceny barelu ropy o jeden USD znamenat růst revenue ARAMCA o 1,5 miliardy USD.

LYNX bohužel nemá přístup na Rijádskou burzu Tadawul. Obecně je přístup na tuto burzu umožněn pouze investorům, jež mají AUM nad 5 mld USD a alespoň 5 let zkušenost s investováním. S napětím tedy očekáváme, který emitent přijde s obchodovatelným ADR jako první. Insider info zveřejnit nemůžeme, máme podepsanou mlčenlivost ☹.

Horkým tématem byly rovněž volby v UK, které se konaly tento čtvrtek. Asi se nedá předpokládat, že výsledky překvapí trhy tak, jako vítězství „LEAVE“ příznivců v referendu tři roky zpátky. Přesto je několik scénářů, které by mohly pro investory s expozicí k UK dopadnout černě. Klíčově se mohou projevit výsledky ve Skotsku. Skotští konzervativci překvapivě pomohli minulé vládě Theresy May, kdy získali ve volbách nečekanou podporu. BoJo však akcentuje především odchod z EU, na což obyvatelé země Highlands a whisky moc neslyší.

To by mohlo přidat na podpoře labouristovi Jeremymu Corbynovi. Jen namátkou z jeho programu: znárodnění energetických firem, železnice, vodovodních a kanalizačních společností, pošty. Nucené předání 10 procent akcií veřejně obchodovaných společností do rukou jejich zaměstnanců v průběhu příštích deseti let. Zvýšení výdajů na sociální služby, vzdělávání, zdravotnictví, … . A jak to chce Jeremy financovat? Zvýšení firemních daní, solidární daně, vyšší sazby pro vysokopříjmové skupiny u progresivního systému zdanění, vyšší daně z kapitálových výnosů apod.

Je zajímavé, že ideály levicové politiky získávají v západních demokraciích stále větší a větší podporu – přesto mi není znám případ jediné země, která by s jejich využitím fungovala (Venezuela to asi nebude). Funny fact – největší komerční tiskař bankovek na světě, britská společnost De La Rue krachuje. Podíl na tom má i pohledávka 18 mil GBP za Venezuelskou vládou – ta nemá peníze zaplatit za peníze, které tiskne 😊.

Po dvou letech, kdy FED první rok zvyšoval sazby a následně snižoval to vypadá na zimní spánek v roce 2020. Podle dot-plotu zveřejněného včera 13 z 17 členů FEDu neočekává úpravy sazeb v roce 2020. Jerome nám toho na středeční tiskové konferenci moc neřekl, tedy pokud nedojde k nějaké neočekávané události, z pohledu sazeb v USA to vypadá na klidný rok před námi.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart