Francouzský prezident Emmanuel Macron se dohodl se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na příměří ohledně daní, které by mělo trvat do konce roku. Macron novinářům sdělil, že obě země budou pokračovat v intenzivních rozhovorech.

V Číně se začal šířit nový typ koronaviru, který se poprvé objevil v čínském městě Wu-chan. Počet nakažených případů se již vyšplhal na více než 800. Čínské akciové indexy zareagovaly na tuto negativní událost poměrně razantním propadem. Akciové indexy Shanghai Composite i Hang Seng zaznamenaly v tomto týdnu propad o více než 3 %. Cena americké lehké ropy WTI také reagovala poklesem, když za celý týden klesla o více než 4 %.

BoJ na svém prvním měnověpolitickém zasedání v tomto roce ponechala nastavení měnové politiky beze změny. Banka zvýšila odhad růstu ekonomiky v příštích třech letech, avšak mírně snížila růst inflace.

Donald Trump na ekonomickém fóru v Davosu pohrozil Evropský unii, že pokud nedojde k obchodní dohodě, tak vážně uvažuje o zavedení cel. Chce, aby ještě před volbami byla uzavřena dohoda s EU, dodal.

Index ekonomické nálady ZEW se v Německu v lednu zvýšil z 10,7 bodu na 26,7 bodu. V celé eurozóně pak tento index stoupl z 11,2 bodu na 25,6 bodu. Jedná se o další důkaz, že se evropská ekonomika odráží po nepříliš vydařeném minulém roku.

Zasedání BoC také nepřineslo příliš změn. Banka si ponechala otevřené dveře pro případný cut, když z prohlášení bylo odstraněno, že současné úrokové sazby jsou vhodné, což trh vyhodnotil jako dovish. Centrální banka dále poznamenala, že se kanadská ekonomika již nenachází v blízkosti své plné kapacity. V prohlášení také stálo, že důvěra spotřebitelů byla neočekávaně slabá a inflace by se měla i nadále pohybovat kolem inflačního cíle.

Guvernér Stephen Poloz na tiskové konferenci, která se konala po zasedání BoC, konstatoval, že snížení sazeb není v tuto chvíli vhodné a že úrokové sazby zůstávají na odpovídající úrovni. Trh po zasedání okamžitě zvýšil pravděpodobnost, že dojde ke cutu v dubnu z 22 % na 51 %.

Novozélandský ministr financí Grant Robertson sdělil, že vláda hodlá brzy oznámit více vládních výdajů na podporu ekonomiky. Podle ministra zůstává novozélandská ekonomika i nadále silná.

Rada guvernérů na zasedání ECB ponechala sazby i celkové nastavení monetární politiky beze změny, jak predikoval konsensus. Banka však oznámila, že zahájí revizi své strategie a tento proces má trvat do konce roku. Nová šéfka ECB Christine Lagardeová, po vzoru svého předchůdce, na tiskové konferenci konstatovala, že měnový výbor je i nadále připraven upravit monetární nástroje banky v případě potřeby.

 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart