Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondělí uvedla, že nový koronavirus bude mít za následek pokles novozélandské ekonomiky v první polovině letošního roku, avšak ve druhé polovině roku očekává premiérka opětovné oživení.

Hrubý domácí produkt v Japonsku ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku poklesl meziročně o 6,3 % z růstu 0,5 % v předchozím čtvrtletí. Analytici osloveni agenturou Reuters přitom očekávali mírnější pokles a to o 3,7 %.

úterý australská centrální banka RBA zveřejnila zápis ze svého posledního zasedání, ve kterém uvedla (již poněkolikáté), že je vhodné ponechat úrokovou sazbu na současné úrovni. Dále banka konstatovala, že bude rozumné ponechat sazby na nízkých úrovních po delší dobu a že rychlejší růst mezd by uvítala.

Zápis tedy vyšel spíše neutrálně, když RBA neposkytla příliš informací ohledně dalšího směřování sazeb.

Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii v prosinci stagnovala dle očekávaní na 3,8 %.

Německý ZEW index ekonomického sentimentu v únoru zaznamenal pokles z 26,7 bodu na 8,7 bodu.

Ze středečních dat o inflaci, které dorazily z Velké Británie, vyplynulo, že se index spotřebitelských cen více přiblížil k cíli BoE, když v lednu meziročně vzrostl z 1,3 % na 1,8 %. Konsensus přitom očekával růst o 1,6 %.

Zápis ze zasedání FOMC také nepřinesl příliš nových informací. Americká centrální banka v něm uvedla, že současné nastavení politiky je nyní vhodné a že ekonomický růst v tomto roce by měl pokračovat mírným tempem.

PBoC po třech měsících ve čtvrtek opět snížila primární úrokovou sazbu (LPR), čímž se snaží podpořit místní ekonomiku, která je postižena koronavirem. Úroková sazba byla tedy snížená dle očekávání trhu z 4,15 % na 4,05 %. Analytici očekávají v tomto roce další snižování sazeb a také fiskální stimuly.

ECB také zveřejnila zápis ze svého zasedání, ve kterém stálo, že centrální banka potřebuje více údajů, aby zjistila, zda náznaky stabilizace poskytnout pevnější základ pro optimismus. Nedávná data poukazují na pozitivní ale skromný růst pod potenciálem, uvedla dále banka.

pátek byl z eurozóny zveřejněn index CPI za leden, který vzrostl z prosincových 1,3 % na 1,4 %. K rychlejší inflaci přispělo především zdražování energie.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Webináře LYNX

Chtěli byste se více dozvědět, jak o trzích přemýšlí naši investiční specialisté? Poznat jejich obchodní přístupy a strategie? Zúčastněte se našich webinářů, kde získáte znalosti nejen o technické a fundamentální analýze. Posuňte své investování pod vedením našich investičních specialistů. Zjistěte více o webinářích LYNX.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart