Ratingová agentura Fitch v pondělí potvrdila rating České republiky na stupni AA- a ponechala výhled ratingu na stabilní úrovni. Agentura očekává, že česká vláda bude pokračovat v relativně zdravé rozpočtové politice.

Podle průzkumu institutu Ifo se podnikatelská nálada v Německu zhoršila, když Index podnikatelské nálady v lednu klesl na 95,9 bodu z prosincových 96,3 bodu. Trh přitom očekával, že index vzroste na 97 bodu.

Zpravodajská agentura Reuters v úterý informovala, že ropný kartel OPEC nevylučuje větší snížení produkce černého zlata, pokud by rozšíření koronaviru snížilo poptávku po této surovině.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že 19. listopadu 2020 se budou konat volby na Novém Zélandu.

Ekonom Čang Ming z Čínské akademie sociálních věd ve středu konstatoval, že pokud se bude situace ohledně koronaviru zhoršovat, tak by růst čínské ekonomiky mohl klesnout i pod 5 %.

Fed na svém zasedání ponechal jednomyslně sazby dle očekávání v rozpětí 1,75 – 2 %. V doprovodném prohlášení americká centrální banka informovala, že trh práce zůstává i nadále silný a že ekonomika roste mírným tempem.

Jerome Powell na tiskové konferenci konstatoval, že i po podepsání první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou nejistota i nadále přetrvává. Mzdy rostou, zejména u méně placených pracovních míst, dodal Powell.

Americký prezident Donald Trump podepsal novou dohodu o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMCA), která nahradila Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Trump novinářům sdělil, že „USMCA je největší, nejdůležitější, nejmodernější a nejvyváženější obchodní dohodou v historii“.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek po zasedání krizového štábu vyhlásila v souvislosti s šířením koronaviru globální stav zdravotní nouze.  Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus konstatoval, že ho znepokojuje mezilidský přenos nemoci mimo Čínu a že počet nemocných po světě by mohl výrazně stoupat.

Hrubý domácí produkt ve Spojených státech se loni zvýšil o 2,3 %, což představovalo nejpomalejší růst od roku 2016. Za pomalejším růstem především stály obchodní spory mezi dvěma největšími ekonomikami.

BoE na svém zasedání ponechala sazby beze změny. Pro zachování sazeb hlasovalo sedm členů, dva členové hlasovali pro snížení sazeb o 25 bazických bodů. V prohlášení banka uvedla, že pokud bude ekonomika růst v souladu s prognózami MPC, tak bude možná nutné mírně zpřísnit monetární politiku.

Guvernér Mark Carney na tiskové konferenci oznámil, že zotavení ekonomiky je na dobré cestě. Údaje z průzkumů naznačují, že hospodářská aktivita se ve Velké Británii od voleb výrazně zvýšila, dodal bankéř.

Úderem páteční půlnoci opustí Evropskou unii Velká Británie, která byla členem EU po 47 let.

Meziroční míra inflace v eurozóně v lednu zaznamenala růst z 1,3 % na 1,4 % v porovnání s prosincovými údaji.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart