Nastávající americký prezident Joe Biden oznámil návrh nového balíku opatření ve výši téměř dvou bilionu dolarů na podporu největší ekonomiky na světě. Balík by měl zahrnovat přímou platbu 1 400 dolarů drtivé většině Američanů a dodatečný příspěvek nezaměstnaným by měl stoupnout na 400 dolarů týdně.

Z předběžné zprávy německého statistického úřadu vyplynulo, že se německá ekonomika v minulém roce zaznamenala pokles o 5 %. Pokles byl tak o něco mírnější než původně očekávali analytici osloveni agenturou Reuters, kteří se domnívali, že německá ekonomika sestoupí o 5,1 %.

Americko-čínská obchodní rada (USCBC) zveřejnila studii, podle které obchodní válka vedená Donaldem Trumpem způsobila ve Spojených státech ztrátu až 245 tisíc pracovních míst. Postupné snižování cel a obchodního napětí by mohlo do roku 2025 vytvořit 145 tisíc pracovních míst, dodala rada.

Guvernér BoE Andrew Bailey konstatoval, že díky novým restrikcím kvůli šíření koronaviru se britská ekonomika nachází ve velmi obtížné situaci. Oživením ekonomiky podle bankéře lze očekávat až budou restrikce ukončeny. Bailey odmítl zavedení záporných úrokových sazeb, jelikož by to způsobilo mnoho komplikací. Negativní sazby by například měly neblahý dopad na poskytování půjček komerčními bankami.

Italská vláda odhlasovala nový stimulační balík ve výši 32 miliard eur, který má pomoci italské ekonomice čelit nepříznivým dopadům pandemie. Schodek rozpočtu by se tak měl zvýšit přibližně na 9 % z dříve předpokládaných 7 %.

Šéfka ECB Christine Lagardová se domnívá, že k hospodářské expanzi v eurozóně dojde, až opadne nejistota spojená s pandemií. Zároveň také ujistila, že evropské orgány mají veškeré nástroje pro překonání krize. Problém by podle guvernérky mohl nastat, kdyby “lockdowny“ neskončily do konce letošního prvního kvartálu.

Německo poprvé od roku 2011 hospodařilo se schodkem, který vloni činil necelých 159 miliardy eur. Jednalo se tedy o druhý nejvyšší schodek od znovusjednocení současné největší ekonomiky v Evropě.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart