Cena zlata dosáhla ve středu v odpolední aukci historického maxima 2 069,40 USD za trojskou unci, čímž překonala dosavadní rekord 2 067,15 USD stanovený v srpnu 2020, uvedla London Bullion Market Association (LBMA).

„Nenapadá mě žádná jasnější demonstrace role zlata jako uchovatele hodnoty než nadšení, se kterým se investoři po celém světě obrátili ke kovu během nedávných ekonomických a geopolitických otřesů.“

Ruth Crowellová, generální ředitelka LMBA

LBMA je přední obchodní orgán, který certifikuje rafinérie zlata a umožňuje jim přístup na londýnský trh s drahými kovy, který je největší na světě. LBMA Gold Price je celosvětová referenční cena pro nealokované zlato dodané v Londýně.

Londýnská cena zlata zahájila rok 3. ledna na 1 835,05 USD a od té doby vzrostla o 12,7 %, uvedla to LBMA. Od přelomu století se cena zvýšila více než sedminásobně.

Konec roku přál americkým akciovým indexům. Tzv. Santa Claus rally letos přišla již v listopadu a akcie si své štědré valuace udrželi, a ještě navýšily i ke konci roku. Výraznou podporou pro akcie byly především komentáře ze strany FEDu ohledně snižování úrokových sazeb v příštím roce.

Pro akcie to byl celkově silný rok. Akciové indexy Dow Jones a Nasdaq se ke konci roku dostali na svá nová historická maxima, zatímco index S&P 500 se drží jen těsně pod hranicí svých maxim. Index Nasdaq Composite vyskočil v tomto roce o 44 % především díky ohromnému přílivu peněz do tzv. mega cap akcií a také díky šílenství okolo umělé inteligence. Pro technologicky orientovaný index se jedná o druhý nejlepší období od roku 2003, kdy vzrostl o 50 %.

Nejsledovanější akciový index S&P 500 získal ve čtvrtém čtvrtletí více než 11 %. 90 % akcií v S&P 500 se aktuálně obchoduje nad svým 50denním klouzavým průměrem.

Francouzská ekonomika se podle průzkumu centrální banky vyhne recesi díky sektoru služeb.

Hrubý domácí produkt se ve čtvrtém čtvrtletí zvýší o 0,1 % po poklesu o 0,1 % v předchozích třech měsících. Informace v pondělí uvedla centrální banka Francie. Měsíční průzkum mezi přibližně 8 500 podniky naznačil další zmírnění inflačních tlaků, s nižšími cenami surovin a téměř stabilními cenami hotových výrobků. Podíl firem zvyšujících ceny se stabilizoval blízko úrovním před Covidem.

„Aktivita ve čtvrtém čtvrtletí vzdoruje díky službám. Trend normalizace, pokud jde o chování společností při stanovování cen, se měsíc, co měsíc potvrzuje.”

Olivier Garnier, hlavní ekonom Bank of France

Vyhlídky na mírnou expanzi v druhé největší ekonomice eurozóny kontrastují s očekáváním po sobě jdoucích čtvrtletních kontrakcí v sousedním Německu, jehož propad ve výrobě podle průzkumu agentury Bloomberg stahuje měnový blok do recese.

Rusko a Írán dokončily dohodu o obchodování ve svých místních měnách namísto amerického dolaru. Zprávu uvedla íránská státní média. Na obě země jsou uvaleny sankce ze strany USA.

„Banky a ekonomičtí aktéři nyní mohou využívat infrastruktury včetně mezibankovních systémů jiných než SWIFT k obchodování v místních měnách.“

Íránská státní média

Globální „dedolarizační“ snaha probíhá již léta se zeměmi BRIC a takzvanými vyvrhelskými státy, které se snaží zbavit se amerického dolaru ve prospěch jiných měn.

V roce 2019 Putin prohlásil, že nazrál čas přehodnotit roli dolaru v obchodu. V té době Rusko a Čína koketovaly s přechodem na euro, druhou nejdominantnější světovou měnu. To by bylo považované za přijatelnou patovou situaci, přičemž konečným cílem bylo používat své vlastní měny.

Dříve v tomto roce Rusko vyplácelo dividendy z ropných projektů Sachalin 1 a 2 v čínském jüanu místo v dolaru. V loňském roce bylo Rusko odříznuto od globálních platebních systémů ovládaných americkým dolarem po uvalení sankcí z války na Ukrajině.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Reuters: London gold price benchmark breaks all-time high, LBMA says (29. 12. 2023); reuters.com/markets/commodities/london-gold-price-benchmark-breaks-all-time-high-lbma-says-2023-12-27/

CNBC: Dow closes 100 points higher Wednesday, S&P 500 hovers near its record: Live updates (29. 12. 2023); cnbc.com/2023/12/26/stock-market-today-live-update.html

BNN Bloomberg: Bank of France Sees Economy Dodging Recession Due to Services (29. 12. 2023); bnnbloomberg.ca/bank-of-france-sees-economy-dodging-recession-due-to-services-1.2010203

Oil Price: Russia, Iran Officially Ditch U.S. Dollar for Trade (29. 12. 2023); oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Russia-Iran-Officially-Ditch-US-Dollar-for-Trade.html

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart