Člen výkonné rady ECB Coure v pondělí sdělil, že centrální banka má dostatek nástrojů, které nebude váhat použít při zhoršení ekonomiky.

Podle průzkumu britské obchodní komory jsou firemní investice v Británii na nejnižších úrovních za deset let. I samotná BoE již dlouhodobě upozorňuje na neuspokojivý vývoj investic, který je poznamenaný nejistotou spojenou s brexitem.

Investice do zlata

Mario Draghi v úterý konstatoval, že pokud se výhled ekonomiky eurozóny nezlepší, tak budou zapotřebí další stimuly. Dále dodal, že banka zváží své možnosti v následujících týdnech. Podle agentury Reuters byly jeho slova jedním z nejvýraznějších obratů v měnové politice za osm let. Americký prezident Donald Trump nelenil a na Draghiho slova zareagoval podrážděně s tím, že podle něho jde o neférové oslabování eura a zvýhodnění na úkor USA. Měnový pár EUR/USD po holubičích komentářích guvernéra ECB se okamžitě vydal na jih a v úterní seanci oslabil o 0,22 %.

Inflace v eurozóně v květnu zaznamenala meziročně pokles růstu z 1,7 % na 1,2 %.

Ze zápisu z posledního zasedání RBA vyplynulo, že většina členů se domnívá, že do budoucna bude zapotřebí více uvolnit  monetární politiku. Banka i nadále bude pozorně sledovat vývoj na trhu práce, jehož vývoj bude důležitý pro další směřování měnové politiky. V zápisu také stálo, že přetrvávání utlumené inflace ohrožuje inflační očekávání.

Trump oznámil, že měl telefonát se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, se kterým se domluvil na rozhovoru na G20. Čínský prezident následně schůzku potvrdil.

Měnový výbor americké centrální banky na svém středečním zasedání ponechal základní úrokovou sazbu v pásmu 2,25-2,50 %. Ve svém prohlášení však naznačil její případné snížení v reakci na zvýšenou ekonomickou nejistotu a na očekávaný pokles inflace. Výbor také vypustil svůj příslib, že ohledně úrokových sazeb bude „trpělivý“. Guvernér Powell na tiskové konferenci oznámil, že v prohlášení nastaly významné změny. Akciové trhy ve Spojených státech přijaly prohlášení velmi kladně, když hlavní americké indexy zakončily středeční obchodování v zeleném.

Meziroční inflace ve Velké Británii v květnu se dle očekávání ukotvila na 2 %.

V Kanadě naopak index CPI v květnu meziročně stoupl z 2 % na 2,4 %.

Guvernér RBA Lowe ve čtvrtek oznámil, že není nerealistické očekávat další cut a že banka potřebuje míru nezaměstnanosti kolem 4,5 %.

Ze zasedání BoE vyplynulo, že je zapotřebí postupné a limitované zpřísnění měnové politiky, ale jen za předpokladu hladkého brexitu. Dále banka uvedla, že od května se zvyšuje riziko poklesu kvůli obchodním válkám. Britská ekonomika bude podle banky v druhém kvartálu stagnovat, ještě minulý měsíc přitom BoE očekávala, že ekonomika vykáže růst o 0,2 %.

Cena zlata v pátek vyšplhala nad psychologickou hranici 1400 USD za troyskou unci, což představuje více než šestileté maximum. Za posílením především stojí oslabující dolar a nižší výnosy státních dluhopisů po středečním holubičím zasedání FOMC.

Čtěte také >> Průvodce investováním do zlata

Z průzkumu společnosti IHS Markit vyplynulo, že podnikatelská aktivita v eurozóně v červnu zesílila, ale firmy mají i nadále obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky a z eskalace obchodních válek.

Přečtěte si také

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart