Ministerstvo práce uvedlo, že míra nezaměstnanosti se v USA nezměnila a zůstala na 3,6 %. Zaměstnavatelé vytvořili v červnu 372 000 pracovních míst. A to navzdory zpomalující ekonomice, vysoké inflaci a růstu úrokových sazeb. Ekonomové v průzkumu agentury Bloomberg předpokládali nárůst přibližně o 270 000 pracovních míst. Podle odhadů Moody’s Analytics se do konce roku průměrný měsíční nárůst pracovních míst zpomalí na něco málo přes 100 000.

Přední ekonomové připouští, že pravděpodobnost recese v USA vzrůstá. Takový scénář by pravděpodobně znamenal čisté měsíční ztráty pracovních míst pro USA. Přesto však věří, že k recesi v příštích 12 měsících nedojde.

Čínské ministerstvo financí zvažuje, že umožní místním vládám prodat 1,5 bilionu jüanů (220 miliard USD) speciálních dluhopisů ve druhé polovině roku. Jde o bezprecedentní zrychlení financování infrastruktury zaměřené na podporu sužované ekonomiky země. Prodeje dluhopisů byly původně plánovány pro příští rok. Bylo by to poprvé, kdy byla emise tímto způsobem uspíšena. Podtrhuje to rostoucí obavy vlády ze špatného stavu druhé největší světové ekonomiky. Si Ťin-pchingova vláda se snaží dostat ekonomiku zpět na cestu k dosažení ročního cíle růstu kolem 5,5 %.

Rezignace britského premiéra Borise Johnsona přinesla ve čtvrtek lehkou úlevu libře, která se kvůli obavám z recese propadala vůči dolaru a euru, zatímco index britského akciového trhu FTSE dokázal po nedávném výprodeji stoupat. Jak často říkají ekonomové, trhy nesnáší nejistotu. Po rezignaci Johnsona se obchodníci budou muset vypořádat s otázkou, kdo přijde po něm. Paul Dales, hlavní ekonom Spojeného království z Capital Economics, dodal, že odchod premiéra může znamenat, že fiskální politika musí být trochu volnější a měnová politika musí být o něco přísnější.

Česká národní banka vynaložila v květnu v rámci intervencí k udržení měnového kurzu české koruny 86 miliard Kč. Jednalo se o největší částku od ustoupení od kurzového závazku v roce 2017. V té době, ale národní banka zabraňovala koruně v posilování. Intervence ke zpevnění kurzu koruny začaly 12. května. Pouhý den poté co byl guvernérem ČNB jmenován Aleš Michl.

„Je to její teprve druhá intervence za posílení koruny od roku 2000. První se uskutečnila krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu letos v zimě.“

Lukáš Kovanda, hlavní analytik Trinity Bank

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart