Aktivita soukromého sektoru podle předběžného indexu nákupních manažerů (flash PMI) v eurozóně vykazuje v květnu slibný růst, dokonce nejrychlejší za poslední rok.

Růst je tažený silnou expanzí v sektoru služeb a sníženým poklesem ve výrobním sektoru. Sektor služeb podle průzkumu vykázal hodnotu 53,3, což je stejná úroveň jako v dubnu a jen lehce pod očekáváními. Ve výrobním sektoru se tempo kontrakce zmírnilo, vzrostl na 47,4 z předchozích 45,7, což výrazně překonalo prognózu 46,2.

“Tato čísla nabízejí naději. Index výroby dosáhl Eurozóně v květnu nejvyšší úrovně za 13 měsíců, zatímco oživení v sektoru služeb nabralo na síle. V důsledku toho nyní kompozitní PMI signalizuje solidní růst. … Ti, kdo předpovídají dlouhodobou slabost německé ekonomiky, mohou být brzy uvedeni v omyl.”

Cyrus de la Rubia, hlavní ekonom Hamburg Commercial Bank

Inflace v Británii měřená indexem spotřebitelských cen (CPI) je v meziročním srovnání na úrovni 2,3 %. To je signifikantní rozdíl oproti březnu, kdy byla na úrovni 3,2 %. Inflace služeb dosáhla v dubnu 5,9 %, což je jen mírný pokles ze 6 % v březnu. Přestože inflační čísla klesají, pravděpodobnost snížení úrokových sazeb se snižuje, neboť byly očekávána čísla ještě nižší. Za viníka čísel vyšších, než bylo očekáváno (2,1 %), se považují rostoucí ceny pohonných hmot.

Ceny mědi se dostaly na rekordně vysoké úrovně na začátku tohoto týdne. Ceny mědi v posledních týdnech rostly v obavách o snížení dodávek.  Nízké dodávky měděné rudy podnítily řeči o snížení produkce v hutích. Investoři sázejí na to, že rostoucí využití v rychle rostoucích sektorech, včetně elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie a umělé inteligence, vyrovná tlak z tradičních sektorů, jako je stavebnictví. Medvědí sentiment ze začátku roku kvůli snížené poptávce z Číny se tedy rychle otočil. Ceny začaly stoupat na začátku dubna a minulý týden se rally prudce zrychlila, když spekulanti na pokles zavírali své pozice. Investoři, obchodníci a těžaři již léta varují, že svět čelí kritickému nedostatku mědi uprostřed rostoucí poptávky v zelených průmyslových odvětvích.

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk řekl v rozhovoru pro CNBC, že nepodporuje nedávné oznámení prezidenta Bidena o zavedení cla na čínská elektrická vozidla.

“Ani Tesla, ani já jsme o tyto tarify nežádali. Ve skutečnosti jsem byl překvapen, když byly oznámeny. Tesla dobře konkuruje na čínském trhu, bez jakýchkoliv cel nebo státní podpory. Jsem pro žádné tarify.”

Elon Musk, CEO Tesla

Bidenova administrativa minulý týden uvedla, že uvaluje 100% clo na dovoz čínských elektrických vozidel do USA ve snaze zabránit tomu, aby levná čínská elektrická vozidla zaplavila americký trh. Bílý dům říká, že pekingské dotace pomáhají společnostem nadprodukovat levné produkty s čistou energií, jako jsou solární panely a elektrická vozidla, které předčí domácí poptávku.

Muskovi poznámky nejsou plně v souladu s jeho vyjádřením z ledna tohoto roku, kdy uvedl, že čínské EV společnosti rozdrtí konkurenty jinde, pokud nebudou aplikována obchodní omezení.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

EuroNews: Eurozone business activity up the most in a year: Is a recovery here? (24. 5. 2024); euronews.com/business/2024/05/23/eurozone-business-activity-up-the-most-in-a-year-is-a-recovery-here

Morning Star: UK Inflation Weakens Case for June Rate Cut (24. 5. 2024); morningstar.co.uk/uk/news/249557/uk-inflation-weakens-case-for-june-rate-cut.aspx

Yahoo Finance: Copper Hits Record Above $11,000 on Bets That Shortage Looms (24. 5. 2024); finance.yahoo.com/news/copper-hits-record-above-11-025107183.html

CNBC: Tesla CEO Elon Musk says he favors ‘no tariffs’ on Chinese EVs (24. 5. 2024); cnbc.com/2024/05/23/tesla-ceo-elon-musk-says-he-favors-no-tariffs-on-chinese-evs.html

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart