Za posledních 10 let byl růst mezd v ČR v celosvětovém porovnání sedmý nejrychlejší na světě. Jednalo se o nárůst o více než 50 %. Nejrychleji rostly výplaty v Lotyšsku. V Česku byla v roce 2021 průměrná hrubá měsíční mzda 37 839 Kč.

Listopadová zpráva o zaměstnanosti ukazuje, že ekonomika USA přidala 263 000 pracovních míst. Míra nezaměstnanosti zůstává na 3,7 %, což je známka pokračující síly na trhu práce. Listopadový růst pracovních míst byl zhruba v souladu s předchozími třemi měsíci, kdy počet pracovních míst rostl v průměru o 282 000 měsíčně. Průměrný hodinový výdělek vzrostl v listopadu o 5,1 % oproti předchozímu roku, uvedlo ministerstvo. Růst mezd zůstal zvýšený, ale zhruba stabilní po prudkém nárůstu na začátku roku. 

Jerome Powell, předseda FEDu, ve středu potvrdil, že pravděpodobně dojde k menšímu zvýšení úrokových sazeb, i když pokrok v boji proti inflaci považuje do značné míry nedostatečný.

“Navzdory určitému slibnému vývoji máme před sebou dlouhou cestu k obnovení cenové stability. Proto má smysl zmírňovat tempo růstu našich sazeb, když se blížíme k úrovni, která bude dostatečná ke snížení inflace. Čas na zmírnění tempa zvyšování sazeb může přijít hned na prosincovém zasedání.”

Jerome Powell, předseda Federálního rezervního systému

Powell poznamenal, že obvykle nějakou dobu trvá, než se politické kroky, jako je zvýšení úrokových sazeb a snížení držby dluhopisů Fedu, projeví v ekonomice a finančním systému.

Ministři energetiky Evropské unie (EU) se minulý týden na schůzce v Bruselu nedohodli na návrhu na zastropování cen zemního plynu v Evropě. Podle současného návrhu by se strop aktivoval, pokud cena nizozemského Title Transfer Facility (TTF) stoupne nad 275 eur/MWh, neboli přibližně 83 USD/MMBtu, po dobu delší než dva týdny. Mechanismus by se také spustil, pokud by ceny TTF byly o 58 EUR nebo zhruba o 17 USD vyšší než referenční cena LNG pro dodávky na kontinent po 10 po sobě jdoucích obchodních dnů během dvou týdnů. Ministři EU se znovu sejdou 13. prosince, aby schválili energetický balíček, který by měl obsahovat revidovaný návrh cenového stropu. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart