Japonská centrální banka (BoJ) tento týden zhoršila výhled ekonomiky a rozhodla o nejrozsáhlejších opatřeních, které kdy provedla. Na podporu ekonomiky bude nakupovat firemních dluhopisy, a to v neomezených objemech. Cílem je udržet nízké úrokové sazby a tím i náklady na úvěry.

V pondělí z nákazy vyléčený premiér Boris Johnson oznámil, že Británie úspěšně bojuje proti nekontrolovatelnému šíření koronaviru ve své zemi. Nařízená omezení však stále platí, Britové mají zachovat dosavadní „odhodlání a odvahu“.

Zasedání Fedu tento týden nepřineslo žádné překvapení. Úrokové sazby zůstávají na technické nule, nákup vládních a hypotečních dluhopisů pokračuje dle potřeby. V případě zhoršení situace je Fed připraven dělat více. Limitů svých možností si je však vědom, proto Powell vybídl Kongres, aby byl fiskálně ještě agresivnější. Očekávané oživení ekonomiky také nebude zdaleka tak rychlé, Powell ale zůstává optimistický.

Zažíváme nejhlubší propad HDP od globální finanční krize z roku 2009. Americká ekonomika se dle amerického ministerstva obchodu v prvním čtvrtletí propadla o 4,8 %., pokles HDP v eurozóně dosáhl 3,8 %. MMF očekává další pokles ekonomiky eurozóny o 7,5 %.

Vypadá to, že ČNB bude pravděpodobně mít větší možnosti při obchodování na trzích. Sněmovna ve středu schválila novelu zákona, která dává ČNB možnost obchodovat s cennými papíry s delší splatností nebo více nakupovat vládní dluhopisy.

Nezaměstnanost trhá opět rekordy. V eurozóně v březnu stoupla na 7,4 %, v USA žádosti o podporu v nezaměstnanosti tento týden rostly o 3,84 milionů, míra nezaměstnanosti vzrostla z 11,5 % minulý týden na 12,4 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart