Nezaměstnanost v US v týdnu do 6. června v souladu s očekáváním. 1,5 mil. nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti splňuje klesající trend, avšak jedná se stále o dvojnásobný počet oproti krizi z let 2008/2009. Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti se drží pod 21 mil.

FED oznámil ponechání úrokové sazby na nule až do konce roku 2022. Očekává nezaměstnanost koncem roku v USA na hodnotě 9,3 %, pokles HDP o 6,5 %, inflaci pod 2 %.

Analytici z OECD nově očekávají letošní pokles globální ekonomiky o 6 až 7,6 %. Jednalo by se, mimo války, o nejhorší pokles za posledních 100 let. Pro srovnání MMF očekává pokles o 3 %, u eurozóny o 7,5 %.

Český průmysl se v dubnu téměř vypnul. Výroba motorových vozidel zaznamenala meziroční pokles o 80,1 %, výroba pryže a plastu o 48 % a těžba černého uhlí o 34,2 %. Celková průmyslová výroba klesla meziročně o 33,7 %.

Optimismus mezi menšími podniky v USA se v květnu zlepšil a překonal očekávání trhu. Nárůst o 3,5 bodů se zastavil na hodnotě 94,4. Tato hodnota však stále má daleko k té předkoronavirové, která se pohybovala nad 104 body.

Revize HDP eurozóny za Q1 2020 mírně zlepšila výsledek na – 3,1 %. Pokles HDP byl způsoben především menší spotřebou domácností a hodnotou exportu. Síly proti poklesu působily ze strany vládních výdajů a tvorby hrubého fixního kapitálu.

Exportně silné Německo v dubnu zaznamenalo silný propad vývozu o historických 31,1 %. Již před příchodem pandemie Německo zápasilo a ochablou zachraniční poptávkou z důvodů obchodních válek a klesající dynamiky čínské ekonomiky. Meziročně německý průmysl klesl o 25,3 %, meziměsíčně o 17,9 % oproti poklesu 8,9 % v březnu. Produkce v automobilovém sektoru zaznamenala propad o 74,6 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart