Počet nově vytvořených míst v soukromém sektoru USA dle agentury ADP zaznamenal v dubnu ztrátu 20 mil. míst. Pro porovnání v březnu sektor ztratil „pouze“ 149 000 míst.
V USA se nálada nelepší. Finální hodnoty PMI za duben poklesly na 27 z 40,9 bodů v březnu (kompozitní ukazatel). Nálada ve službách je horší než v průmyslu z důvodů jejich povahy a zavedených karanténních opatřeních v zemi.
Evropská komise tento týden v rámci ekonomického výhledu zveřejnila, že očekává v EU nejhorší recesi v její dosavadní historii. HDP poklesne za letošní rok o 7,4 %. Recese postihne všechny členské země a bude následovat částečnou kompenzací v roce 2021, a to růstem o 6,1 %. Inflace v EU by letos měla dosáhnout pouze 0,6 % a nezaměstnanost 9 %. Jedná se o odhady s pozitivním vývojem epidemie a postupným uvolňováním ekonomických restrikcí ve všech zemích.
Za měsíc březen index cen výrobců v eurozóně zaznamenal meziměsíční pokles o 1,5 %. Jednalo se o nejstrmější pokles od krize v roce 2008.
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek snížila úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Lombardní sazba byla snížena na hodnotu 1 procenta, diskontní beze změny ve výši 0,05 procenta.
Chcete mít přehled o dění na světových burzách?
Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

--- ---
--- (---%)Displaying the --- graf
Displaying today's chart