Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA opět zaznamenaly rekordní hodnoty. Přes 3,169 mil. Američanů zažádalo o podporu. Jedná se o pokles oproti předešlému týdnu z 3,846 mil., trh však očekával 3 mil. Další vypovídající hodnotou o dopadech opatření proti koronaviru má statistika počtu pokračujících (trvajících) žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ta za minulý týden vzostla na 22,647 mil. z 18,011 mil. týden předešlý.

Počet nově vytvořených míst v soukromém sektoru USA dle agentury ADP zaznamenal v dubnu ztrátu 20 mil. míst. Pro porovnání v březnu sektor ztratil “pouze” 149 000 míst.

V USA se nálada nelepší. Finální hodnoty PMI za duben poklesly na 27 z 40,9 bodů v březnu (kompozitní ukazatel). Nálada ve službách je horší než v průmyslu z důvodů jejich povahy a zavedených karanténních opatřeních v zemi.

Evropská komise tento týden v rámci ekonomického výhledu zveřejnila, že očekává v EU nejhorší recesi v její dosavadní historii.  HDP poklesne za letošní rok o 7,4 %. Recese postihne všechny členské země a bude následovat částečnou kompenzací v roce 2021, a to růstem o 6,1 %. Inflace v EU by letos měla dosáhnout pouze 0,6 % a nezaměstnanost 9 %. Jedná se o odhady s pozitivním vývojem epidemie a postupným uvolňováním ekonomických restrikcí ve všech zemích.

Za měsíc březen index cen výrobců v eurozóně zaznamenal meziměsíční pokles o 1,5 %. Jednalo se o nejstrmější pokles od krize v roce 2008.

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek snížila úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Lombardní sazba byla snížena na hodnotu 1 procenta, diskontní beze změny ve výši 0,05 procenta.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Webináře LYNX

Chtěli byste se více dozvědět, jak o trzích přemýšlí naši investiční specialisté? Poznat jejich obchodní přístupy a strategie? Zúčastněte se našich webinářů, kde získáte znalosti nejen o technické a fundamentální analýze. Posuňte své investování pod vedením našich investičních specialistů. Zjistěte více o webinářích LYNX.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart