Tuzemské maloobchodní tržby se v listopadu meziročně snížily o 8,7 %. Největší pokles zaznamenaly sektory vybavení domácností a potravinářství. Ze zveřejněných dat vyplývá, že se domácnosti snaží šetřit, kde se dá, jelikož prudký růst inflace způsobil silný propad jejich kupní síly. Podle Českého statistického úřadu se ve srovnání s předchozím měsícem zmírnil meziroční pokles tržeb u prodeje pohonných hmot a nepotravinářského zboží.

Inflace ve Spojených státech v prosinci zaznamenala meziroční zpomalení růstu na 6,5 % z listopadových 7,1 %. Meziměsíčně pak spotřebitelské ceny poklesly o desetinu procenta, což představovalo jejich první meziměsíční snížení od května 2020. Za poklesem inflace stály zejména ceny energií, které se v listopadu propadly o 4,5 %.

V České republice jsme se také v tomto týdnu dočkali zveřejnění indexu spotřebitelských cen za prosinec. Meziroční inflace zpomalila z listopadových 16,2 % na 15,8 %. Ekonomové přitom predikovali její stagnaci. ČNB ve své nejnovější prognóze, která byla zveřejněná na začátku listopadu, naopak očekávala růst meziroční inflace k úrovni na 19,1 %.

Podle průzkumu německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) se více než polovina německých podniků potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Rekordních 53 % z oslovených podniků uvedlo v průzkumu, že nemohou obsadit všechna volná pracovní místa.

“Problémy s obsazováním pracovních míst ve firmách se v meziročním srovnání opět prohloubily, přestože řada podniků očekává ekonomicky obtížný rok a omezila plány týkající se personálu.”

Deutscher Industrie- und Handelskammertag, DIHK

Šéf automobilky Tesla a sociální sítě Twitter Elon Musk se nechtěně dostal do Guinnessovy knihy rekordů, když od listopadu 2021 kleslo jeho jmění o 165 miliard dolarů, což představovalo světový rekord v největší ztrátě osobního jmění v historii. Hlavním důvodem poklesu jeho jmění je propad akcií Tesla, které ztratily přibližně dvě třetiny své hodnoty. Musk v prosinci minulého roku přišel o pozici nejbohatšího člověka na světě, když ho nahradil ředitel francouzského koncernu LVMH.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart