Německo snížilo prognózu růstu. Indexy jsou na historických maximech díky AI

Autor: Daniel Moravec

V tomto článku:

NASDAQ 100
ISIN: US6311011026
|
Symbol: NDX --- %

---
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
More about the Index

Pokles obchodní aktivity v eurozóně se v únoru zmírnil. Což naznačuje známky oživení, protože dominantní sektor služeb přerušil šestiměsíční sérii poklesu a vyrovnal zhoršení ve výrobě.

Loni ekonomika bloku stagnovala a nedosahovala výkonnosti zbytku světa. Bývalá velmoc Německo se potýkala s průmyslovou nevolností, která nevykazuje žádné známky ústupu.

Tzv. Flash PMI index (předběžný index nákupních manažerů), sestavený společností S&P Global, vzrostl tento měsíc na 48,9 z lednových 47,9. Již devátý měsíc je ale pod úrovní 50 oddělující růst od poklesu.

“Flash PMI za únor ukazují, že eurozóna může být na pomalé cestě k oživení. I když jsou čísla povzbudivá, stále si myslíme, že ekonomika bude letos bojovat o získání síly jít kupředu.”

Leo Barincou, Oxford Economics

Podle očekávání hrubý domácí produkt Německa v roce 2024 vzroste jen o 0,2 %. Informaci ve středu poskytl německý ministr hospodářství Robert Habeck. Revidovaná prognóza růstu HDP je nižší oproti předchozímu odhadu 1,3 %. Habeck uvedl, že vláda nyní očekává, že se německý HDP v roce 2025 zvýší o 1 %.

Ministr na tiskovém konferenci přisoudil revidovanou prognózu nestabilnímu globálnímu ekonomickému prostředí a nízkému růstu světového obchodu spolu s vyššími úrokovými sazbami. Tyto problémy negativně ovlivnily investice, zejména ve stavebnictví. Habeck dále poukázal na současnou německou rozpočtovou krizi, která v příštích letech zanechá ve vládních finančních plánech deficit ve výši 60 miliard eur jako další ekonomickou výzvu. Výhled inflace je očekávaný směrem dolů, tedy pokles na 2,8 % v průběhu roku 2024, než se v roce 2025 opět vrátí do cílového rozpětí 2 %. Harmonizovaný index spotřebitelských cen za leden 2024 dosáhl na roční bázi 3,1 %.

Turecká centrální banka ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny na 45 %, čímž pozastavila sérii agresivních zvýšení sazeb zaměřených na zkrocení vysoké inflace v zemi. Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o téměř 65 %.

Centrální banka uvedla, že ponechává referenční týdenní repo sazbu na pozdržené úrovni, což bylo první rozhodnutí banky o úrokové sazbě za jejího nově jmenovaného guvernéra Fatiha Karahana.

Tento krok byl v souladu s očekáváním, že sazba bude udržována na konstantní úrovni poté, co banka minulý měsíc uvedla, že bylo dosaženo měnové přísnosti potřebné k ustavení dezinflačního kurzu.

Od loňského června, kdy byla základní úroková sazba na úrovni 8,5 % do letošního ledna navýšila centrální banka úrokovou sazbu o nevídaných 36,5 % na současnou úroveň. Turecká lira mezitím tento týden klesla na nové rekordní minimum vůči dolaru, tedy 31 lir za 1 USD.

Světové akciové indexy se po čtvrtečním vyhlášení hospodářských výsledků společnosti NVIDIA dostaly na nová historická maxima. Zatímco US indexy Nasdaq Composite a S&P 500 se již kolem historických maxim pohybovaly v předchozích několika málo týdnech, přidaly se k nim také japonský index Nikkei a také evropský index Stoxx600.

“Společnosti po celém světě zkoumají způsoby, jak využít umělou inteligenci k automatizaci jednoduchých úkolů nebo k jejich snadnějšímu dokončení. Tyto malé nárůsty efektivity mohou znamenat obrovský rozdíl ve velkém podniku, a proto je snadné učinit investiční rozhodnutí.”

Russ Mold, investiční ředitel ve společnosti AJ Bell

Pozitivní sentiment na evropských trzích dříve podpořili zástupci ECB, kteří se minulý měsíc shodli na tom, že inflace se dostává pod kontrolu. Ačkoliv jakékoli odhady o snížení sazeb byly předčasné, vzhledem k rychlému růstu mezd a hojným cenovým tlakům.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Reuters: Euro zone business activity inches towards growth in Feb, survey shows (23. 2. 2024); reuters.com/markets/europe/downturn-euro-zone-business-activity-eases-feb-pmi-2024-02-22/

CNBC: Germany slashes 2024 growth forecast to just 0.2% as economy in ‘tricky waters,’ minister says (23. 2. 2024); cnbc.com/2024/02/21/germany-slashes-2024-growth-forecast-to-just-0point2percent-amid-slower-than-expected-rebound.html

Euronews: Turkey holds key interest rate at 45% as consumer prices soar (23. 2. 2024); euronews.com/business/2024/02/22/turkey-holds-key-interest-rate-at-45-as-consumer-prices-soar

Nasdaq: Europe’s STOXX 600 hits all-time high on technology boost (23. 2. 2024); nasdaq.com/articles/europes-stoxx-600-hits-all-time-high-on-technology-boost

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.