Spolkový sněm v pondělí snížil daň z přidané hodnoty v Německu u vyšší sazby z 19 % na 16 %. U nižší sazby došlo ke snížení z 7 % a 5 %. Německá vláda se tímto snaží podpořit skomírající výdaje domácností.

Podle německého ministra zahraničí Heiko Maase vztahy USA a Německa v posledních letech zaznamenaly ochlazení především kvůli obchodu, výdajům na obranu a energetické infrastruktuře.

úterních zveřejněných fundamentů vyplynulo, že hrubý domácí produkt ve Velké Británii klesl nejvíce od roku 1979, když v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenal mezikvartálně pokles o 2,2 %. Analytici přitom očekávali menší pokles (- 2 %).

Roční míra inflace v eurozóně v květnu mírně zrychlila z 0,1 % na 0,3 %. Konsensus přitom predikoval stagnaci.

Středeční zápis z posledního zasedání FOMC nepřinesl žádné dramatické překvapení. Američtí centrální bankéři vyjádřili znepokojení nad ekonomickým poklesem tamní ekonomiky, který byl nejstrmější od konce druhé světové války. V zápisu jsme se dále mohli dočíst, že špatná ekonomická situace nedopadá na všechny Američany stejně. Nejvíce “trpí“ nízkopříjmové skupiny, menšiny a ženy. Členové FOMC se domnívají, že základní úroková sazba přetrvá na nízkých úrovních poblíž nuly nejméně do konce roku 2022.

Podle čtvrtečních dat zveřejněných Eurostatem míra nezaměstnanosti v eurozóně se v květnu zvýšila z dubnových 7,3 % na 7,4 %, když se očekávalo zvýšení nezaměstnanosti na 7,7 %. Tedy v eurozóně je momentálně nezaměstnaných okolo 12 milionů obyvatel.

Ve Spojených státech mimo zemědělství vzniklo v červnu rekordních 4,8 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se snížila z 13,3 % na 11,1 %.

Záznam jednání bankovní rady ČNB, který byl zveřejněn v pátek, potvrdil, že se bankovní rada shodla na tom, že v současnosti není zapotřebí nadále uvolňovat monetární politiku.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch v prvním pololetí přistoupila k největšímu snížení státních ratingů v historii. Celkem se jednalo o snížení 33 státních ratingů. Agentura dále uvedla, že u 40 zemí eviduje negativní výhled, což by mohlo vézt k dalším snížením ratingů v budoucnu.

Německá kancléřka Angela Merkelová by chtěl mít podepsanou dohodu o záchranném evropském fondu do konce léta.

Francouzský premiér Edouard Philippe rezignoval. Do několika hodin však francouzský prezident Macron jmenoval novým premiérem Jeana Castexa.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart