Středeční vydání detailní zprávy z předešlého zasedání zástupců americké centrální banky tzv. „FEDs minutes“ potvrdilo, že další navyšování základní úrokové sazby bylo předmětem velkých diskusí.

Fed jednohlasně podržel svou klíčovou sazbu federálních fondů na stabilní úrovni v rozmezí 5-5,25 %. Čímž přerušil sérii 10 po sobě jdoucích zvýšení sazeb od té doby, co Fed začal sazby zvyšovat v březnu 2022. Na tiskové konferenci po zasedání označil Jerome Powell, předseda Fedu, pauzu za „obezřetný“ krok, který dal centrální bance čas na posouzení ekonomiky po rychlém zvýšení sazeb.

Dokument „FEDs minutes“ odrážel určité neshody mezi členy. Podle projekčních materiálů zveřejněných po zasedání 13. až 14. června všichni z 18 účastníků kromě dvou očekávali, že letos bude vhodné alespoň jedno zvýšení, a 12 očekávalo dva nebo více.

Tato zpráva v souladu s opět neslábnoucím trhem práce i indexem nákupních manažerů měla negativní dopad na světové trhy. Investoři započítávají vyšší a vyšší pravděpodobnost na další navýšení úrokové sazby. Výnosy na 10letých státních dluhopisech USA se dostaly nad 4 %.

Tento týden probíhala zasedání kartelu zemí exportujících ropu – OPEC. Na programu bylo mimo jiné přijetí nových členů, jmenovitě svého dřívějšího člena, Ekvádoru. Další jména potenciálních členů zveřejněna nebyla, ale zmíněny byly například Malajsie, Brunej a Mexiko. 

Nebyly oznámeny žádné nové kroky. Za dodatečné omezení těžby ropy bylo uděleno uznání Saúdské Arábii, Rusku a Alžírsku. V pondělí Saúdská Arábie oznámila, že prodlouží své dobrovolné snížení o 1 milion barelů denně původně naplánované do konce léta. Zástupci ruské federace uvedli, že příští měsíc sníží svůj vývoz o 500 000 barelů denně. Alžírsko také uvedlo, že v srpnu sníží svou produkci o 20 000 barelů denně. Všechny tři země a několik dalších členů OPEC+ v dubnu oznámilo samostatný soubor snížení těžby v celkové výši přes 1,6 milionu barelů denně, které prozatím prodloužily do konce roku 2024. 

Dodávky Tesly z její továrny v Šanghaji se ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobily. Představují tak více než polovinu jejího rekordního celosvětového prodeje. Čínské velkoobchodní dodávky Tesly dosáhly v měsících duben až červen 247 217 vozů. Jedná se o 120 % více než před rokem. V červnu Tesla China oznámila velkoobchodní dodávky 93 680 vozů, což je o 19 % více než ve stejném období před rokem. 

Není to ale jen Tesla, kdo má za sebou rekordní čtvrtletí.  Čínský výrobce elektromobilů BYD si vedl ještě lépe. Mezi dubnem a červnem prodal BYD více než 700 000 nových energetických vozidel, což je téměř dvojnásobek počtu prodaných ve stejném čtvrtletí loňského roku. Vytvořil tak nový čtvrtletní rekord. BYD je v současné době nejprodávanější značkou elektromobilů v Číně. Druhou je Tesla. Pokud jde o elektromobily napájené bateriemi, BYD prodal ve druhém čtvrtletí 352 163 vozů, čímž překonal číslo Tesly v Číně o necelých 250 000. 

Společnost Apple se jako první společnosti v historii podařilo překonat magickou hranici 3 bilionu dolarů tržní kapitalizace na více než několik hodin. I v tomto týdnu se společnosti podařilo tuto hranici doposud udržet. Během týdne se akcie společnosti obchodovaly v pásmu 190–195 USD za akcii. 

Podle našeho názoru Wall Street silně podcenila možnost masivního upgradu instalované základní báze kolem iPhonu 14 a nyní je před námi mini super cyklus iPhone 15, přičemž zhruba 25 % zlaté zákaznické základny Applu neupgradovalo své iPhony za více než 4 roky.

Dan Ives, hlavní analytik akciového výzkumu ve Wedbush Securities

Akcie Applu vzrostly meziročně o 49 %. Druhou nejhodnotnější firmou světa nadále zůstává Microsoft

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNBC: OPEC chief says the search is on for new members of the oil producers’ group (7. 7. 2023); cnbc.com/2023/07/06/opec-chief-says-the-search-is-on-for-new-members-of-the-oil-producers-group.html

CNBC: Apple’s market cap closes above $3 trillion for the first time ever (7. 7. 2023); cnbc.com/2023/06/30/apples-market-cap-passes-3-trillion-in-early-trading.html

CNN Business: The debate over pausing at the Fed was intense, minutes show (7. 7. 2023); edition.cnn.com/2023/07/05/economy/fed-minutes-june-meeting/index.html

CNN Business: Tesla’s China deliveries account for more than half of global sales (7. 7. 2023); edition.cnn.com/2023/07/05/business/tesla-china-sales-surge-intl-hnk/index.html

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart