OPEC+ se rozhodl od listopadu snížit těžbu ropy o 2 miliony barelů denně. Rozhodnutí padlo ve středu ve Vídni na prvním osobním setkání od roku 2020. Účastníci trhu s energiemi očekávali, že OPEC+ zavede snížení těžby někde mezi 500 000 barelů a 2 miliony barelů. Daný krok představuje zásadní obrat v produkční politice ropného kartelu. Ten počátkem roku 2020 snížil produkci o rekordních 10 milionů barelů denně, když se poptávka propadla kvůli pandemii Covid-19.

Index cen potravin OSN klesá již pátý měsíc v řadě. Jedná se o znamení, že jeden z hlavních tlaků na růst životních nákladů po celém světě, by se mohl zmírnit. Index v srpnu klesl na 138 bodů a nyní se jeho hodnoty nachází níže než před ruskou invazí na Ukrajinu. Obě země byly hlavními vývozci plodin včetně slunečnicového oleje, kukuřice a pšenice. Organizace OSN pro výživu a zemědělství říká, že červencová dohoda o znovuotevření ukrajinských přístavů, kterou OSN podpořila, snížila ceny obilovin a rostlinného oleje. Náklady na potraviny jsou jedním z největších přispěvatelů rostoucí inflace po celém světě.

Americký státní dluh se poprvé vyšplhal nad 31 bilionů dolarů. Milník, který přichází v době historicky vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a rostoucí ekonomické nejistoty. Celkový nesplacený veřejný dluh země v pondělí dosáhl 31,1 bilionu dolarů, podle údajů ministerstva financí zveřejněných v úterý. Výbor pro odpovědný fiskální rozpočet minulý měsíc odhadl, že politika prezidenta Joea Bidena by mohla v letech 2021 až 2031 zvýšit deficity o dalších 4,8 bilionu dolarů.

Americký trh práce zůstává i nadále napjatý, když v září se mu podařilo vytvořit 263 tisíc pracovních míst mimo zemědělství při predikci 250 tisíc pracovních míst. Míra nezaměstnanosti klesla ze srpnových 3,7 % na 3,5 %. Nejvíce narostly pracovní místa v pohostinství a ve zdravotnictví. Americké akcie na makroekonomickou zprávu zareagovaly negativně. Investory nepotěšilo, že zásluhou dobrých makro dat přicházejících ze Spojených států má Fed otevřené dveře k dalším zvyšováním úrokových sazeb.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2022? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart