Německá ekonomika překvapivě vykázala ve druhém čtvrtletí mezikvartální růst o 0,1 %. Jak vyšlo najevo z konečné zprávy spolkového statistického úřadu. Původně se očekávalo, že růst největší evropské ekonomiky zaznamená stagnaci. Mírnému růstu německého HDP pomohly zejména soukromé a vládní výdaje.

„Navzdory složitým hospodářským podmínkám ve světě si německé hospodářství v prvních dvou čtvrtletích roku 2022 svou pozici uhájilo.”

Georg Thiel, šéf statistického úřadu

Oba referenční kontrakty ropy (WTI + CL) dosáhly ve středu třítýdenních maxim. Stalo se tak poté, co saúdský ministr energetiky upozornil na možnost, že Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci (OPEC+) sníží produkci. Cílem je podpora současných cen.

Ve stejnou dobu pokračují rozhovory mezi Evropskou unií, Spojenými státy a Íránem o oživení jaderné dohody z roku 2015. Írán sdělil, že dostal od Spojených států odpověď na „konečný“ text EU, který má dohodu vzkřísit. Analytici ANZ Daniel Hynes a Soni Kumari uvedli, že pokud dojde k dohodě, bude to pravděpodobně v krátkodobém horizontu signál pro snížení cen. Na trh by se totiž mohla opět dostat íránská ropa, která doposud podléhala embargu.

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu eurozóny se v srpnu propadl na nejnižší hodnotu za posledních 26 měsíců. Podle údajů zveřejněných v úterý jde o hodnotu 49,7. Na základě předběžných údajů dosáhl kompozitní index PMI také svého 16měsíčního minima na 49,2. Informace oznámila v úterý americká společnost S&P Global, která poskytuje finanční služby.

“Celkový pokles produkce byl opět tažen propadem ve zpracovatelském sektoru, kde produkce klesala již třetí měsíc v řadě značným tempem.”

zástupce S&P Global

Americký dolar ve čtvrtek vůči koši hlavních měn poklesl. Stalo se tak před projevem předsedy Federálního rezervního systému Jeromea Powella o tom, kam se bude ubírat měnová politika. Dolarový index, který měří dolar vůči šesti dalším světovým měnám, se snížil o 0,15 % na 108,47. Zůstal tak nedaleko od svých nejvyšších hodnot na 109,29, kterých se dotkl v polovině července. Euro se vůči dolaru dostalo v úterý na 20letá minima. A to konkrétně na úroveň 0.99005/USD.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart