Evropské akcie zaznamenaly nejhorší čtvrtletí od vypuknutí covidu. Investoři se stresují kvůli inflaci a zvyšování sazeb. Stoxx 600 index, reprezentující společnosti ze 17 evropských zemí, zakončil druhé čtvrtletí roku poklesem o 9 % – nejhorší tříměsíční období od vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020. Meziročně index klesl o 16,6 %. Pokles v Evropě přichází s tím, jak nálada na globálním trhu zůstává pochmurná plus není vyhlídka, že by válka na Ukrajině v dohledné době skončila a inflační tlaky budou pravděpodobně nadále narůstat. S centrálními bankami, které se snaží agresivně bojovat proti rostoucím cenám zvyšováním úrokových sazeb, rostou i obavy z globálního zpomalení.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell ve středu na konferenci Evropské centrální banky v Portugalsku varoval, že neexistuje “žádná záruka”, že centrální banka bude schopna přivést inflaci na kolena bez obětí na trhu práce, a zároveň zopakoval cíl tvůrců politik dosáhnout měkkého přistání ve snaze udržet na uzdě rostoucí ceny.

Myslíme si, že existují cesty, jak toho dosáhnout. Dosáhnout cesty zpět k 2% inflaci a zároveň si udržet silný trh práce. Věříme, že to dokážeme. To je náš cíl. Není však žádná záruka, že to dokážeme.

Jerome Powell, předseda Federalního rezervního systému

Americké futures kontrakty na zemní plyn se ve čtvrtek propadly pod 6 dolarů za milion britských tepelných jednotek (Btu) poté, co zpráva o zásobách ukázala větší než očekávanou výstavbu skladovacích prostor, což vyvolalo obavy z nadměrného zásobování trhu. Futures na Henry Hub zemní plyn klesly o 16,53% a usadily se na 5,42 USD za milion britských tepelných jednotek. Kontrakt skončil v červnu o 33 % níže, což byl nejhorší měsíc od prosince 2018.

Plyn byl nesmírně důležitým vývozním artiklem a v první polovině roku 2022 byla spotřeba energie silná. Když je komodita na tak vysokých cenových úrovních kvůli vnímanému nedostatku, jakýkoli fundamentální ukazatel způsobí prudké výkyvy komodity buď nahoru nebo dolů.

Campbell Faulkner, vrchní analytik společnosti OTC Global Holdings

Průmyslové kovy jsou na cestě k nejhoršímu čtvrtletí od finanční krize v roce 2008, protože ceny jsou otřásány obavami z recese. Měď se odrazila z rekordně vysokých hodnot před čtyřmi měsíci do medvědího trhu, zatímco cín se právě propadl o 21 % v nejhorším týdnu od krize v 80. letech, kdy obchodování s cínem na londýnské burze na čtyři roky zmrazilo. Nálada v kovech se zhoršila, i když se čínská opatření proti covid-19 začala uvolňovat. Existují náznaky, že tamní obchodníci sázejí na další pokles cen mědi.

I když se Čína ve druhé polovině roku vzpamatuje, nebude schopna sama zvýšit ceny zpět na nová maxima – tento čas je pryč. Pokud ostatní velké ekonomiky směřují k recesi, Čínská ekonomika neporoste výjimečným tempem.

Amelia Xiao Fu, vedoucí analytik komoditních strategií v BOCI Global Commodities

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart