Podnikatelská aktivita v eurozóně rostla v dubnu nejrychlejším tempem za téměř rok, podle předběžných údajů PMI (index nákupních manažerů). Zlepšení naznačuje, že region se nadále narovnává z nedávného poklesu. I když HDP roste mírným čtvrtletním tempem pouze 0,1 % při rozdílné výkonnosti jednotlivých sektorů. Stále silnější růst sektoru služeb byl nicméně doprovázen známkami dalšího poklesu výroby.

Růst pracovních míst se také zrychlil, protože důvěra podniků v ekonomiku zůstala zvýšená. Největší evropská ekonomika Německo se poprvé za deset měsíců výrazněji vrátilo k růstu. Velice silná aktivita ve službách byla doprovázena zpomalujícím poklesem ve výrobě. Francie mezitím vykázala nepatrný pokles produkce, kdy první nárůst aktivity sektoru služeb od loňského května pomohl vyrovnat přetrvávající pokles výroby. Byl to zbytek regionu, který kolektivně zaznamenal nejlepší výkon, a to i přes mírné zpomalení růstu, protože výstup v dubnu rostl již čtvrtý měsíc v řadě v reakci na silný růst v sektoru služeb a téměř stabilní výrobní sektor.

Japonská centrální banka (BOJ) v pátek ponechala základní úrokovou sazbu nezměněnou na úrovni 0,1 % a odložila případná opatření, která by pomohla odrazit další prodeje japonské měny.

Zástupci BOJ prohlásili, že budou pokračovat v nákupech japonských vládních dluhopisů (JGB) v souladu s rozhodnutími přijatými na zasedání měnové politiky v březnu 2024. Před zasedáním byla očekávání, a dokonce i některé zprávy v médiích naznačovaly, že BOJ podnikne kroky k odrazení od dalšího oslabování jenu, jako je snížení nákupů JGB.

Kurz japonského jenu se v reakci propadl na úroveň 156 vůči dolaru, což je čerstvé 34leté minimum.

Předběžný odhad amerického HDP za první čtvrtletí ukázal, že ekonomika během tohoto období rostla anualizovaným tempem 1,6 %, přičemž byl očekávaný růst 2,5 %. Výsledek byl výrazně nižší než HDP za čtvrté čtvrtletí, který byl revidován na 3,4 %.

Tzv. jádrový index osobních spotřebních výdajů (core PCE index), který nezahrnuje volatilní kategorie potravin a energie, vzrostl v prvním čtvrtletí o 3,7 %, nad odhady 3,4 %. Je tak výrazně vyšší než 2 % nárůst v předchozím čtvrtletí. To vyvolalo obavy z přetrvávající inflace a zpochybnilo, zda bude Federální rezervní systém schopen v brzké době snížit sazby, i když ekonomika zpomaluje. Na to reagovaly státní dluhopisy prudkou korekcí. Výnos 10letého státního dluhopisu vzrostl ve čtvrtek o 4,8 bazického bodu na 4,702 %, zatímco sazba 2letého státního dluhopisu vzrostla o 6,1 bazického bodu až na 4,998 %. Na svých maximech v seanci dosáhly výnosy obou dluhopisů nejvyšší úrovně od listopadu.

Společnost Deloitte revidovala predikci hospodářského růstu Indie pro poslední fiskální období na rozmezí 7,6 až 7,8 %. V lednu firma předpokládala růst pro fiskální roky 2023-24 v rozmezí 6,9-7,2 %. Pro další roky je očekáván růst mezi 6,6 a 6,8 % ročně.

„Očekává se, že globální ekonomika bude v roce 2025 svědkem synchronního oživení, až se vyřeší velké volební nejistoty a centrální banky západu později v roce 2024 oznámí několik snížení sazeb. Indie pravděpodobně zaznamená lepší kapitálové toky a oživení vývozu. “

Rumki Majumdar, ekonomka Deloitte

Silná čísla růstu za poslední dva roky pomohla ekonomice dohnat trendy před COVID. Investice podpořené silnými vládními výdaji na infrastrukturu pomohly Indii udržet stabilní tempo obnovy.

Zvýšení pracovních příležitostí ve venkovských a příměstských oblastech by mohlo zvýšit úspory, zejména v důsledku přechodu zaměstnanosti ze zemědělství, které představuje 44 % zaměstnanosti, ale pouze asi 18 % HDP, do odvětví, jako je výroba, služby a stavebnictví.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

S&P Global: Eurozone flash PMI shows economy gaining recovery momentum in April (26. 4. 2024); spglobal.com/marketintelligence/en/mi/research-analysis/eurozone-flash-pmi-shows-economy-gaining-recovery-momentum-in-april-Apr24.html

Nikkei Asia: BOJ stands pat, keeps accommodative financial conditions (26. 4. 2024); asia.nikkei.com/Economy/Bank-of-Japan/BOJ-stands-pat-keeps-accommodative-financial-conditions

CNBC: 10-year Treasury yield leaps to highest level in more than 5 months after GDP report (26. 4. 2024); cnbc.com/2024/04/25/us-treasury-yields-ahead-of-gross-domestic-product-inflation-data.html

Business Standard: Deloitte projects India’s FY25 GDP growth at 6.6% as exports rebound (26. 4. 2024); business-standard.com/economy/news/deloitte-projects-india-s-fy25-gdp-growth-at-6-6-as-exports-rebound-124042600361_1.html

 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart