Předseda Fedu Jerome Powell ve čtvrtek naznačil, že americká centrální banka by brzy mohla přikročit k dvojnásobnému zvýšení sazeb. Chce tak zintenzivnit boj s vysokou inflací. Referenční úroková sazba Fedu je jedním z hlavních monetárních nástrojů banky pro “řízení“ ekonomiky. Centrální banka většinu pandemie držela sazby blízko nuly, nyní však zřejmě obrací kurz. Fed v březnu zvýšil sazbu z rekordního minima o 0,25procentního bodu. Chtěl tak zamezit růstu cenové hladiny.

Meziroční míra inflace v Evropské unii se v březnu zvýšila na rekordních 7,8 % z únorové hodnoty 6,2 %. Česká republika měla v rámci EU třetí nejvyšší inflaci. Ta se pohybovala na hodnotě 11,9 %. V eurozóně pak index spotřebitelských cen (CPI) dosáhl úrovně 7,4 %. Analytici přitom očekávali o něco vyšší růst na úrovni kolem 7,5 %.

Cena ropy v pátek klesla, když se objevila informace o intenzivnějším zvýšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Vliv měl i slabší globální růst a lockdowny v Číně, které poškodily poptávku. Evropa navíc zřejmě brzy rozšíří sankce na dovoz ruské energie.

Nejmenovaný zdroj z EU tento týden agentuře Reuters sdělil, že Evropská komise pracuje na urychlení dostupnosti alternativních dodávek energie. Jde o snahu snížit náklady spojené s omezením dodávek ruské ropy a přesvědčit tak i zdráhavé země, aby opatření přijaly.

Netflix se připravuje na globální zásah proti sdílení hesel. Tentokrát to vypadá jako vážné varování. Mohlo by to znamenat konec nekontrolovatelné praxe půjčování přihlašovacích údajů mezi členy rodiny či přáteli. Největší světová společnost pro streamování filmů a seriálů odhaduje, že více než 30 miliónů amerických a kanadských domácností používá sdílené heslo pro přístup. Sdílené heslo pak celosvětově pravděpodobně používá více než 100 miliónů dalších domácností.

Společnost SpaceX podepsala svou první dohodu o přidání satelitního internetu Starlink do flotily letadel leteckého dopravce JSX. Jde o polosoukromou charterovou společnost. Generální ředitel JSX Alex Wilcox ve čtvrtek konstatoval, že se dohoda se SpaceX vztahuje až na 100 letadel společnosti.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart