Během dvoudenního vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella před Kongresem zaznělo, že finanční instituce ve spojených státech jsou dobře kapitalizované. Inflace, která se dostala vysoko nad inflační cíl centrální banky, v současnosti není podle Powella vázána na obvykle faktory, jako je napjatý trh práce či přehřátá ekonomika. Tento typ inflace je v historii jedinečný a podle centrálního bankéře bude pro Fed výzvou reagovat na tuto inflaci. Proto bude centrální americká banka i nadále pokračovat s hodnocením rizik, které ovlivňují inflaci. Powell také zopakoval, že se stále domnívá, že vysoká inflace je pouze přechodným jevem a že postupně bude docházet k jejímu poklesu.

Průmyslová výroba v Evropské unii v květnu zaznamenala meziměsíční pokles o 0,9 %. V eurozóně dokonce výroba poklesla o celé procento, když se očekávalo, že pokles bude mnohem mírnější (-0,2 %). Pokles nejvíce postihl produkci energie.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok se obává, že u současných globálních inflačních tlaků se nemusí jednat o přechodný jev, jelikož mohou mít hlubší kořeny a mohou trvat mnohem déle, než se většina světových centrálních bankéřů domnívá. Aktuální problémy s nedostatkem čipů, zdražováním ropy a dalších komodit mohou být doopravdy dočasné, ale snaha o dekarbonizaci světové ekonomiky může mít vliv na cenu energií, produktů (např. automobilů) a služeb, což může vést k dlouhodobějším inflačním tlakům, dodal bankéř.

Index CPI v eurozóně v červenci zaznamenal pokles o 10 bazických bodu na 1,9 %, což bylo v souladu s odhady analytiků. Došlo tak ke snížení inflace po devíti měsících. Největší podíl na růstu inflace měly ceny energií, následované cenami jídla, alkoholu, tabáku a služeb.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart