HDP v USA vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 ročním tempem 3,4 %, podle třetího (standardně posledního) odhadu zveřejněného Bureau of Economic Analysis. Ve třetím čtvrtletí se reálný HDP zvýšil o 4,9 %. Osobní příjem se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 230,2 miliardy USD, což je revize směrem nahoru o 10,7 miliardy USD oproti předchozímu odhadu. 

Disponibilní osobní příjem se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 190,4 miliardy USD, neboli 3,8 %, což je revize směrem dolů o 12,1 miliardy USD oproti předchozímu odhadu.

Osobní úspory dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí 815,5 miliardy USD, což je revize směrem nahoru o 6,3 miliardy USD oproti předchozímu odhadu. Míra osobních úspor – osobní úspory jako procento disponibilního osobního příjmu – činila ve čtvrtém čtvrtletí 4,0 %, což je revize směrem nahoru o 0,1procentního bodu.

V roce 2023 vzrostla produkce soukromého sektoru produkující zboží o 2,7 %, sektoru produkující služby vzrostla o 2,7 % a státem kontrolovaná produkce o 1,4 %. Celkově ke zvýšení reálného HDP přispělo 17 z 22 průmyslových skupin.

Tři hlavní japonské měnové orgány uspořádaly ve středu mimořádné zasedání, aby projednaly oslabování jenu. Což naznačuje, že jsou připraveny zasáhnout, aby zastavily to, co popsaly jako neuspořádané a spekulativní pohyby na měnovém trhu.

Ve znamení rostoucí naléhavosti nastavit spodní hranici jenu poté, co měna vůči dolaru klesla na 34leté minimum, se v pozdních obchodních hodinách v Tokiu sešly japonská banka, ministerstvo financí a agentura pro finanční služby. Japonský jen nadále ztrácel půdu pod nohama navzdory historickému odklonu od záporných úrokových sazeb ze strany BOJ minulý týden.

Slabší měna zdražuje japonský dovoz, podporuje inflaci a zvyšuje životní náklady.

Dříve v ten den ministr financí Shunichi Suzuki řekl, že úřady by mohly podniknout „rozhodující kroky“ proti slabosti jenu. Rétorika, která nebyla použita od roku 2022, kdy Japonsko naposledy zasáhlo.

Prodeje dříve vlastněných domů v USA v únoru nečekaně vyletěly na nejvyšší úroveň za rok. Jedná se o znamení, že se kupující vracejí na realitní trh. Mezitím hypoteční sazby tento týden mírně vzrostly.

Prodeje stávajících domů, které tvoří většinu trhu s bydlením a zahrnují rodinné domy, městské domy, kondominium a družstva, vzrostly v únoru oproti předchozímu měsíci o 9,5 % na sezónně upravenou roční míru 4,38 milionu jednotek. Podle zprávy Národní asociace to byl druhý měsíc po sobě rostoucích prodejů a největší měsíční nárůst od února 2023. Mediánová cena stávajícího domu vzrostla v únoru o 5,7 % oproti předchozímu roku na 384 500 USD. Jedná se o větší roční nárůst než v předchozím měsíci. Byla to nejvyšší historická mediánová cena domů v únoru.

Čínská nemovitostní krize se šíří jejími největšími bankami. Bank of Communications Co. ve středu oznámila, že její poměr špatných úvěrů na nemovitostech na konci loňského roku vyskočil na 4,99 % z 2,8 % o rok dříve. Zatímco počet hypoték se splátkami po splatnosti v celkovém součtu klesl, nesplácené úvěry se zvláštní zmínkou pro segment výstavby vyskočily o 23 % na 9,88 miliardy jüanů (1,4 miliardy USD).

Industrial & Commercial Bank of China Ltd. zaznamenala podle středečních výsledků nárůst špatných úvěrů z hypoték na bydlení o 9,6 % na 27,8 miliardy jüanů. V segmentu podnikových úvěrů byl poměr nesplácených úvěrů na nemovitosti nejvyšší ze všech sektorů.

Tyto státní banky jsou jedním ze silných hlasů směrem k centrální bance, aby snížila úrokové sazby z úvěrů a zvýšila finanční podporu pro developery.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Nikkei Asia: Japan authorities confer on sliding yen, hint at intervention (28. 3. 2024); asia.nikkei.com/Business/Markets/Currencies/Japan-authorities-confer-on-sliding-yen-hint-at-intervention

CNN: US home sales surged last month, despite highest February prices on record (28. 3. 2024); edition.cnn.com/2024/03/21/economy/existing-home-sales-february/index.html

Yahoo Finance: China Property Crisis Is Rippling Through Its Biggest Banks (28. 3. 2024); finance.yahoo.com/news/china-property-crisis-rippling-biggest-033249262.html

Bureau of Economic Analysis: Gross Domestic Product, Fourth Quarter and Year 2023 (Third Estimate), GDP by Industry, and Corporate Profits (28. 3. 2024); bea.gov/news/2024/gross-domestic-product-fourth-quarter-and-year-2023-third-estimate-gdp-industry-and

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart