Podle středečních údajů Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) vyskočily evropské registrace nových automobilů v červenci o 15,2 %. Jedná se o 12. měsíc růstu v řadě. Automobilový průmysl se stále zotavuje z problémů dodavatelského řetězce souvisejících s pandemií. Prodeje elektrických vozidel vyskočily meziročně o 60,6 % a pokračují v růstu podporovaném dotacemi v řadě zemí Evropské unie. Plně elektricky poháněná auta představovala 13,6 % všech prodejů nových aut, což je nárůst z méně než 10 % v červenci 2022. Plug-in hybridy, které mají spalovací motor i velkou baterii, představovaly 7,9 % prodejů. Každé čtvrté vozidlo prodané v EU bylo plně hybridní. Mezi nimi modely s benzínovým a naftovým motorem tvořily necelých 50 % prodejů. Vozidla s naftovým motorem, která samotná tvořila v roce 2015 více než 50 % prodejů nových vozů, tvořila v červenci něco málo přes 14 % prodejů. Největší evropský prodejce automobilů Volkswagen vykázal v červenci nárůst prodeje o 17,9 %, zatímco BMW a Renault zaznamenaly nárůst prodeje o 22,5 % a 16,9 %.

Společnost Stellantis, slučující značky jako Citroen, Fiat, Hyundai, Opel a další, která se potýkala s logistickými problémy a dodávkami aut v Evropě, však v červenci zaznamenala pokles tržeb o 6,1 %.

Americký soud uvolnil cestu pro první bitcoinový burzovní fond (bitcoinové ETF). Rozhodnutí je průlomovým okamžikem pro investory do kryptoměn a neúspěchem pro Komisi pro cenné papíry (SEC), která se snaží ovládnout průmysl digitálních aktiv. Tříčlenná porota odvolacího soudu zrušila rozhodnutí SEC, které společnosti Grayscale Invesments odepřelo povolení spustit ETF zaměřené na bitcoiny. Panel uvedl, že regulátor nedokázal dostatečně vysvětlit, proč zamítl žádost firmy.

“Odmítnutí návrhu Grayscale bylo svévolné a vrtošivé, protože Komise nedokázala vysvětlit své odlišné zacházení s podobnými produkty.”

Neomi Rao, soudce

Mluvčí SEC v úterý řekl, že agentura přezkoumává rozhodnutí soudu, aby určila další kroky.

Podle Grayscale byl návrh v podstatě podobný jiným bitcoinovým investičním produktům, které SEC již schválila. Dva další bitcoinové produkty od kryptofirem Valkyrie a Teucrium jsou futures kontrakty na Chicago Mercantile Exchange. Podle soudců předložil Grayscale nesporné důkazy, že podkladová aktiva (bitcoin a bitcoinové futures) jsou prakticky totožné.

Skupina 37 ekonomů a analytiků poprvé po čtyřech měsících zvýšila své předpovědi cen ropy pro rok 2023. Skupina současně uvedla, že snížení produkce OPEC+ bude stačit k vyrovnání slabého hospodářského růstu v Číně. Komoditní experti předpověděli, že ropa Brent bude v roce 2023 průměrně 82,45 USD za barel, což je více než červencový konsenzus 81,95 USD. Zatímco průměrná cena ropy WTI za celý rok je 77,83 USD za barel, nad předchozí prognózou 77,20 USD. Nová prognóza Brent naznačuje, že ceny budou v září až prosinci v průměru 86,15 USD, což je o něco méně než současná cena 86,70 USD. Průměrný cenový konsensus může ve světle klesajících zásob ropy vypadat docela konzervativně.

Skupina analytiků předpověděla, že Saúdská Arábie pravděpodobně prodlouží své dobrovolné omezení dodávek ropy o 1 milion barelů do října, tedy třetí měsíc v řadě. Důvodem je nejistota ohledně dodávek. Zdá se, že počáteční škrty zafungovaly a ceny ropy se za poslední měsíc vyšplhaly asi o 15 % na zhruba 86 USD za barel.

Nábor nových zaměstnanců v USA v srpnu nečekaně vzrostl, když zaměstnavatelé přidali 187 000 pracovních míst navzdory vysokým úrokovým sazbám a inflaci. Součty za předchozí dva měsíce byly ale výrazně revidovány dolů. Míra nezaměstnanosti vzrostla z 3,5 % na 3,8 %. Je to kvůli nárůstu počtu Američanů, kteří pracují a zároveň hledají další práci. Ekonomové v průzkumu agentury Bloomberg odhadovali přírůstek 168 000 pracovních míst.

Růst počtu pracovních míst za červen a červenec byl revidován dolů o neuvěřitelných 110 000. Což představuje mnohem slabší obrázek růstu zaměstnanosti v létě, než se dříve předpokládalo. Růst pracovních míst se v roce 2023 postupně ochladil z měsíčního průměru 312 000 na začátku roku na přibližně 200 000 v poslední době.

I když nábor zaměstnanců zpomaluje, propouštění zůstává historicky nízké. Společnosti, které se snažily najít uchazeče o zaměstnání, se zdráhají snižovat počet zaměstnanců. To pomáhá zabránit dramatickému poklesu růstu pracovních míst.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Reuters: European car sales rise 15% in July, EVs up nearly 61% (1. 9. 2023); reuters.com/business/autos-transportation/european-car-sales-rise-15-july-evs-up-nearly-61-2023-08-30/

CNN Business: Crypto assets soar as US court clears a path for bitcoin ETFs (1. 9. 2023); edition.cnn.com/2023/08/29/investing/bitcoin-etf-grayscale-crypto/index.html

Oil Price: Oil Price Forecast Gets Boost On OPEC Output Cut Expectations (1. 9. 2023); oilprice.com/Energy/Oil-Prices/Oil-Price-Forecast-Gets-Boost-On-OPEC-Output-Cut-Expectations.html

USA Today: Jobs report: 187,000 jobs added in August as unemployment rises to 3.8% (1. 9. 2023); eu.usatoday.com/story/money/2023/09/01/jobs-report-august/70733227007/

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart