neděli se konaly ve Španělsku volby, ve kterých španělští socialisté (PSOE) oproti dubnovému hlasování ztratili v Kongresu tři poslance. Jejich potenciální koaliční partner, levicová strana Unidas Podemos (UP), ztratila sedm poslanců. Je tedy velice nepravděpodobné, že by mohla být sestavená nějaká koaliční většina a nelze vyloučit uspořádaní nových předčasných voleb.

Nigel Farage v pondělí informoval, že jeho strana nebude kandidovat v britských předčasných parlamentních volbách. Tento faktor výrazně snižuje šanci na rozdělení hlasů pro vystoupení z EU mezi Konzervativce a Faragovu Stranu pro Brexit.

Eric Rosengren z dallaského Fedu se domnívá, že poslední snížení sazeb nebylo zapotřebí.

Hrubý domácí produkt ve Velké Británii ve třetím čtvrtletí zaznamenal v porovnání s předchozím čtvrtletí meziroční pokles z 1,3 % na 1 %.

Poradce Čínské lidové banky Sheng Songcheng v úterý konstatoval, že by se mu líbila více proaktivní fiskální politika a další snižování úrokových sazeb ze strany PBOC. Dále také dodal, že Čína čelí stejným deflačním tlakům jako zbytek světa.

Japonský premiér Šinzó Abe by chtěl uvolnit více finančních prostředků z rozpočtu na podporu ekonomiky.

Více prezident ECB Luis De Guindos se domnívá, že ECB nevyčerpala všechny možnosti. Bankéř dále ujistil, že ECB si je vědoma vedlejších efektů nekonvenční politiky a podle něho bylo zářijové rozhodnutí banky o větší stimulaci ekonomiky zcela správné.

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow oznámil, že ho americký prezident Donald Trump pověřil, aby prozkoumal další možnost daňových škrtů.

RBNZ na svém středečním zasedání překvapivě ponechala základní úrokovou sazbu beze změny, když v trhu byl započítán cut. Banka konstatovala, že se zaměstnanost nachází kolem své maximální udržitelné úrovně, ale hospodářský růst se v polovině roku 2019 nadále zpomalil, což odráželo slabé obchodní investice a měkké výdaje domácností. Bankovní rada RBNZ očekává, že hospodářský růst zůstane i po zbytek roku utlumený,

Na tiskové konferenci guvernér Adrian Orr potvrdil, že rozhodnutí bylo jednomyslné. Novozélandská ekonomika by se po novém roce mohla zvednout a zatím není zapotřebí zavádět nekonvenční opatření, dodal Orr.

Měnový pár NZD/USD po překvapivém „on hold“ ze strany RBNZ posílil ve středeční seanci o 1,28 %.

Šéf Fedu Jerome Powell před společným hospodářským výborem Kongresu konstatoval, že americká centrální banka prozatím nevidí potřebu dalšího snižování úrokových sazeb.

Zástupce guvernéra RBNZ Geoff Bascand ve čtvrtek oznámil, že pokud si to situace vyžádá, tak ke snížení úrokových sazeb dojde v únoru příštího roku. Při dalším hlasování o sazbách bude především brát v úvahu inflační údaje.

Čínská vláda oficiálně oznámila, že ruší zákaz dovozu drůbežího masa z USA.

Index CPI ve Velké Británii v říjnu vzrostl meziročně o 1,5 %, když analytici očekávali růst o 1,6 %.

Ve Spojených státech inflace v říjnu zaznamenala meziroční růst v porovnání s předchozím měsícem z 1,7 % na 1,8 %. Konsensus očekával, že tento údaj zůstane nezměněn na úrovni 1,7 %.

Mexická centrální banka snížila úrokovou sazbu z 7,75 % na 7,50 %. Dva členové bankovní rady dokonce hlasovali o snížení sazeb o 50 bazických bodů. Banka očekává, že ekonomika poroste v roce 2019 a 2020 pomaleji než v předchozí zveřejněné prognóze.

James Bullard z saintlouiského Fedu konstatoval, že v USA není zapotřebí záporná úroková sazba, jelikož je na tom americká ekonomika mnohém lépe, než ekonomika v Evropské unii a Japonsku. Podle bankéře dává nyní smysl vyčkat, jak ekonomika zareaguje na rojí snížení úrokové sazby v tomto roce.

Míra nezaměstnanosti v Austrálii se v říjnu zvýšila z 5,2 % na 5,3 %.

Růst průmyslové produkce za říjen v Číně meziročně klesl z 5,8 % na 4,7 %, když se očekával růst ve výši 5,7 %.

Maloobchodní tržby ve Velké Británii zaznamenaly v říjnu meziroční růst o 3,1 % při očekávaném růstu 3,7 %.

Hrubý domácí produkt v eurozóně vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,2 %, co bylo o desetinu procentního bodu více než se očekávalo.

Z pátečního záznamu z jednání bankovní rady ČNB vyplynulo, že pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovali na jednání bankovní rady Vojtěch Benda a Tomáš Holub. Zbylých pět členů hlasovalo pro ponechání úrokových sazeb beze změny.

Růst CPI v eurozóně v říjnu zpomalil z 0,8 % na 0,7 %.

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v říjnu po poklesu o 0,3 % z předchozího měsíce naopak zaznamenaly nárůst o 0,3 %. Analytici počítali s mírnějším růstem o 0,2 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart