Americký prezident Joe Biden 8.3.2022 oznámil embargo na import ruské ropy. Upozornil, že tento krok zřejmě povede ke zvýšení ceny plynu v USA, ale že je nezbytný k zesílení ekonomického tlaku na Rusko.

Dle některých odhadů mohou vyšší tržní ceny ropy snížit růst HDP v USA až o 2 procentní body. Dle Josepha Lavorgna ze společnosti Natixis jsou Spojené státy na prahu recese a ceny energií a potravin navíc mohou nadále růst.

Index spotřebitelských cen v USA se za posledních 12 měsíců zvýšil o 7,9 %, což je nejvíce za posledních 40 let. Bez zahrnutí volatilních cen potravin a energií vzrostla tzv. jádrová inflace o 6,4 %, což je nejvyšší hodnota od srpna 1982. Energie, které za únor vzrostly o 3,5 % a na celkovém přírůstku se podílely zhruba jednou třetinou.

„Udělám vše, co bude v mých silách, abych minimalizoval zdražování tady doma.”

Joe Biden

Vedle zmíněného pomalejšího růstu v USA se v důsledku války na Ukrajině také v prvních odhadech hovoří o poklesu evropské ekonomiky. Například banka Barclays snížila svou prognózu růstu pro Evropu v letošním roce na 3,5 % z 4,1 % minulý měsíc. Evropská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že nebude hýbat se svou základní úrokovou sazbou, ale ukončí svůj vlastní program nákupu aktiv dříve, než plánovala.

Největší dopad by ale dle některých analytiků mělo pocítit Rusko. JPMorgan předpovídá pokles HDP o 12,5 %, protože ekonomika země se prohýbá pod tíhou bezprecedentních sankcí, které zmrazily její devizové rezervy ve výši 630 miliard USD a odřízly Rusko od zbytku světa.

Velká Británie se také rozhodla ukončit dovoz ropy a ropných produktů z Ruska. Mělo by k tomu dojít do konce roku 2022. Britské společnosti by tak měly získat čas potřebný k tomu, aby se tomuto zákazu mohly přizpůsobit.

V této souvislosti se začalo opět hovořit o možné výstavbě přílivové elektrárny v ústí řeky Severn. Ta má prý obrovský potenciál pro vytváření čisté obnovitelné energie. Podobné plány byly již několikrát zamítnuty kvůli vysokým nákladům. Ruská invaze však zvýšila potřebu po zajištění energetické bezpečnosti a podobné studie jsou tak opět na stole.

Evropská unie zareagovala na ruskou invazi tím, že do konce roku sníží nákupy ruského plynu o dvě třetiny. Jde o významný krok, protože EU je na dovozu ruské energie velmi závislá. V roce 2021 EU dovážela z Ruska 45 % svého celkového dovozu plynu.

Plán nazvaný REPowerEU se zaměřuje na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie, zvýšení energetické účinnosti a diverzifikaci zdrojů dodávek energie. Rovněž zahrnuje možnosti, jak zmírnit vyšší náklady na energii pro spotřebitele a malé podniky.

V ČR inflace v únoru meziročně vzrostla na 11,1 % a je nejvyšší od roku 1998. Inflace v ČR zrychluje už osm měsíců v řadě a podle analytiků ještě poroste. Proti loňskému únoru nejvíce zdražilo bydlení, doprava i potraviny.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart