Růst francouzské ekonomiky se v prvním čtvrtletí nečekaně zastavil. Spotřebitelské výdaje klesly tváří v tvář prudce rostoucím cenám energií a válce na Ukrajině. Vyplynulo to z předběžných údajů francouzského národního institutu pro statistiku a ekonomické studie INSEE. Předběžné údaje neukázaly žádnou změnu hrubého domácího produktu (HDP) za leden až březen. Což by znamenalo prudké zpomalení oproti předešlým třem měsícům roku 2021, kdy druhá největší ekonomika eurozóny rostla o 0,8 %.

Inflace v Německu rostla nejrychlejším tempem za čtyři desetiletí, ukázala data zveřejněná ve čtvrtek. Za růstem spotřebitelských cen stojí především ruská invaze na Ukrajinu, která vedla ke zvýšení cen energií. Míra inflace byla v dubnu podle německého spolkového statistického úřadu Destatis o 7,4% vyšší než před rokem. Analytici přitom očekávali, že růst inflace bude o něco mírnější. Konkrétně kolem úrovně 7,2 %.  

Japonská centrální banka (BOJ) se na svém měnově politickém zasedání rozhodla jednomyslně ponechat nastavení monetární politiky beze změny. Měnová politika BOJ tak i nadále zůstane jedna z nejvíce uvolněných ve vyspělých tržních ekonomikách. To vede k tlaku na japonský jen, který se vůči americkému dolaru pohybuje na 20letém minimu. BOJ tedy bude i nadále kontrolovat výnosovou křivku a tím udržovat výnosy japonských státních dluhopisů blízko nuly. Rozhodnutí banky nebylo pro většinu oslovených ekonomů překvapením.

Zakladatel a generální ředitel automobilky Tesla Elon Musk prodal během dvou dnů akcie Tesly v hodnotě 4 miliard dolarů. Prodej akcií se uskutečnil 26. a 27. dubna, jen několik dní poté, co Twitter souhlasil s miliardářovou nabídkou na převzetí společnosti do soukromých rukou ve výši 44 miliard dolarů.

Akcionáři amerického vydavatele videoher Activision Blizzard schválili dohodu o převzetí podniku americkým softwarovým gigantem Microsoft za 68,7 miliardy dolarů. Jedná se tak o největší převzetí ve videoherním průmyslu. Transakci ještě musí posvětit regulátoři a k jejímu dokončení byl mělo dojít do konce finančního roku společnosti Microsoft.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart