Americká centrální banka oznámila v pondělí neomezené kvantitativní uvolňování. Tedy Fed bude nakupovat neomezené množství státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami.

Podle MMF bude letošní recese světové ekonomiky způsobená koronavirem mnohem horší, než kterou způsobila finanční krize v letech 2008 až 2009. Avšak MMF dodal, že k zotavení světového hospodářství by mohlo dojít již v roce 2021.

Novozélandská centrální banka (RBNZ) oznámila program nákupu dluhopisů o velikosti 30 mld. NZD, který by měl trvat následujících dvanáct měsíců.

Spojené státy by mohly opět otevřít svoje hranice do Velikonoc a Američané by se měli brzy vrátit do práce, s touto naději se v úterý vyjádřil americký prezident Donald Trump.

Japonský premiér Šinzó Abe se dohodl s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru, že olympijské hry v Tokiu se v letošním roce neuskuteční. Nejpozději by se však měly konat v létě 2021.

Podle analytiků bude mít odklad olympijských her negativní dopad na ekonomiku, avšak tento dopad bude relativně nízký.

Agentura Reuters ve středu informovala, že podle čtyř nejmenovaných zdrojů požádala šéfka ECB Christine Lagardeová ministry financí eurozóny, aby zvážili možnost emise společných dluhopisů (koronabondů), díky nimž by eurozóna mohla lepé bojovat s ekonomickými dopady koronaviru.

Evropská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že zruší limity pro nákupy dluhopisů z jednotlivých zemí eurozóny, a tedy bude moci nakupovat dluhopisy prakticky neomezeně.

Americké ministerstvo práce publikovalo, že minulý týden stoupl počet žádosti o podporu v nezaměstnanosti na 3,3 milionu, což představovalo nejvyšší počet žádostí od doby, kdy se tento údaj měří (1971).

Česká národní banka na svém zasedání jednomyslně snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 bps. Momentálně se tedy dvoutýdenní repo sazba nachází na jednom procentu. Bankovní rada se domnívá, že v letošním roce bude zapotřebí další významné snížení sazeb, jelikož se očekává silná recese v tuzemské ekonomice, která by měla setrvat po zbytek roku.

Britská centrální banka na svém měnověpolitickém zasedání ponechala základní sazbu na rekordním minimu 0,1 %. BoE však informovala, že v případě potřeby je připravena rozšířit objem nákupů dluhopisů.

Kanadská centrální banka se v pátek rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 0,25 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart