Základní úroková sazba v ČR se zvyšuje o 0,75 procentního bodu na úroveň 5,75 %. Rozhodla tak bankovní rada České národní banky. Pro zvýšení hlasovalo pět členů bankovní rady, proti byli dva. Většina ekonomů predikovala navýšení základní úrokové sazby o 50 bazických bodů. Aktuální úroková sazba je tak nejvyšší od roku 1999. Česká koruna reagovala na tento krok posílením a atakovala hranici 24,50 za EUR.

Americká centrální banka oznámila nejrazantnější zvýšení úrokových sazeb za více než dvě desetiletí. Rozhodla se zpřísnit svůj boj s rychle rostoucími cenami. Federální rezervní systém tedy zvýšil svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozpětí 0,75 % až 1 % po mírnějším nárůstu v březnu. Trhy na rozhodnutí Fedu zareagovaly prudkým růstem před středečním zavřením trhu. Následně tento růst umazaly hned další den, když se index technologických akcií NASDAQ propadl v jednu chvíli o více než 5 %.

Lockdown v Číně se dotýká mnohem více míst než jen Pekingu a Šanghaje. V celé zemi tak protipandemická opatření mají dopad asi na 327,9 milionu lidí ve více než 40 městech. Společnost Starbucks uvedla, že od úterý třetina jejích obchodů zůstává dočasně uzavřena, nebo nabízí pouze rozvoz nebo výdej s sebou. Největší obchodní řetězec kaváren na světě byl také donucen pozastavit výhled na zbytek fiskálního roku.

Obnovitelné zdroje pokryly v prvním čtvrtletí 50 % německé spotřeby elektřiny. Podle zprávy Centra pro solární energii bylo od ledna do března celkem vyrobeno přibližně 73,1 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. „Abychom se rychle stali nezávislými na ruském dovozu energie, musíme naléhavě urychlit expanzi obnovitelných zdrojů energie“ uvedla šéfka německé asociace pro energii a vodní hospodářství Kerstin Andreae.

V pondělí reportovala své kvartální výsledky společnost Berkshire Hathaway pod vedením legendárních investorů Warrena Buffetta a Charlieho Mungera. Čtvrtletní zisky Berkshire ve výši téměř 5,5 miliardy USD klesly o 53 % oproti stejnému čtvrtletí roku 2021. Tomuto výsledku dominují ztráty z investičního portfolia, protože nerealizované zisky jsou zahrnuty do zisku konglomerátu. Společnost Berkshire také oznámila, že za prvním čtvrtletí provedla zpětný odkup akcií v hodnotě 3,2 miliardy USD.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart