V neděli oznámil americký prezident Donald Trump, že pozastaví cla na dovoz mexického zboží do USA. Mexiko se totiž zavázalo, že zvýší svůj boj s ilegální imigrací a pašeráky. Do akce má být nasazena i národní garda.

Trump také v pondělí konstatoval, že je připravený okamžitě zavézt další cla vůči Číně, pokud se s ním jeho čínský protějšek Si Ťin-pching odmítne setkat na summitu skupiny zemí G20, který se bude konat na konci měsíce v Japonsku. Americký prezident také dodal, že Čína dohodu podepíše, protože k tomu bude dotlačena. Také se domnívá, že Čína manipuluje se svojí měnou.

Michael Saunders z BoE se vyjádřil ve smyslu, že dojde k rychlejšímu zvyšování sazeb, než se trh domnívá. Podle centrálního bankéře BoE nepotřebuje vyčkávat na to, jak nakonec dopadne brexit. Saunders vidí rovnovážnou sazbu na úrovni 2 %.

Japonská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,2 %. Přitom se očekával mírnější růst a to o 2,1 %.

Dovoz v květnu v Číně se meziročně propadl o 8,5 %, což představovalo největší propad od srpna 2018. Vývoz se za stejné období naopak zvýšil o 1,1 %.

Hrubý domácí produkt ve Velké Británii meziročně zpomalil z 1,8 % na 1,5 %.

V úterý index CPI v České republice v květnu meziročně vzrostl z 2,8 % na 2,9 %. Analytici přitom očekávali růst o 2,7 %.

Ve Spojených státech index PPI za květen zaznamenal zpomalení růstu z 2,2 % na 1,8 %.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok konstatoval, že by uvítal, pokud by současná pauza ve změnách měnové politiky byla pouze přestávkou. „Optimální by bylo, kdyby to byla spíše přestávka, protože určitě ještě nejsme na tom, co považujeme za normální úroveň úrokových sazeb“, dodal.

Nejžhavější kandidát na příštího premiéra Spojeného království Boris Johnson novinářům v rozhovoru sdělil, že nechce v žádném případě prodloužení brexitu za 31. říjen. Podle něho by to totiž znamenalo prohru. Nepřeje si no-deal, ale Británií se musí i na tuto možnost připravit.

Ve středu se futures na WTI propadly o 4 % v reakci na API report, který poukázal na výrazný růst amerických ropných zásob.

François Villeroy z ECB se zmínil, že banka bude udržovat akomodativní politiku tak dlouho, jak bude zapotřebí a v případě potřeby je ECB připravená zasáhnout.

Inflace v Číně v květnu vzrostla meziročně dle očekávání na 2,7 %.

Spotřebitelské ceny v USA v květnu meziročně rostly o 1,8 % z 2 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace klesla z 2,1 % na 2 %.

Ve čtvrtek jsme se dočkali měnověpolitického zasedání SNB, na kterém centrální banka ponechala dle očekávání sazby beze změny. Banka ve svém prohlášení poznamenala, že CHF je stále vysoce nadhodnocený a v případě potřeby nebude váhat intervenovat. Podle SNB je situace na devizovém trhu i nadále křehká.

Guvernér SNB Thomas Jordan na tiskové konferenci oznámil, že inflační očekávání mírně poklesly a že centrální banka má stále prostor pro manévrování se sazbami. Momentálně však podle guvernéra není důvod pro zpřísňování monetární politiky.

Míra nezaměstnanosti v Austrálii zůstala v květnu na 5,2 %, když se očekával pokles na 5,1 %.

Po středečním výplachu americká lehká ropa WTI zaznamenala ve čtvrtek nárůst o více než 2 %. Důvodem byl útok na dva ropné tankery v Ománském zálivu, po kterém na palubě jednoho z nich následně vypukl požár.

V pátek byly zveřejněny maloobchodní tržby v USA za květen, které meziměsíčně vzrostly o 0,5 % po dubnovém poklesu o 0,2 %. Analytici očekávali nárůst o 0,3 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart