Americký dolar v tomto týdnu posiloval v páru s dalšími měnami. Toto posílení přišlo poté, co index dolaru měřený vývojem s dalšími 6 světovými měnami klesl z hodnot okolo 103 až na hodnotu 99. V pátek se dolar pohyboval těsně pod hranicí 101. Umazal tak necelou polovinu ztrát z týdne předchozího.

Dolar pokračoval ve svých ziscích i proto, že počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden nečekaně klesl. Což zvyšuje očekávání, že Federální rezervní systém může pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, pokud ekonomika zůstane silná. Další čtvrteční údaje ukázaly, že prodeje stávajících domů v USA v červnu klesly na pětiměsíční minimum. Což bylo stlačeno chronickým nedostatkem domů na trhu. Tento nedostatek zpomalil tempo poklesu ročních cen nemovitostí.

Výprodej akcií Netflix a Tesla zasáhl akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite. Index Dow Industrials, který je složený primárně ze společností tradiční ekonomiky, mezitím rostl již devátý den v řadě na nejvyšší úroveň od března 2022. Akcie Netflix klesly poté, co společnost oznámila příjmy, které nedosáhly jejích vlastních projekcí. A to i přes přidání 5,9 milionu předplatitelů. Tesla klesla poté, co generální ředitel Elon Musk varoval, že společnost možná bude muset dále snižovat ceny.

Akcie výrobců čipů zaznamenaly mírný propad, kdy PHLX Semiconductor Index klesl o 2,2 %. Největší výrobce čipů na světě, tchajwanský TSMC, překonal očekávání zisků ve druhém čtvrtletí, ale snížil výhled tržeb na celý rok. TSMC nyní předpovídá 10% pokles oproti dřívějšímu výhledu na střední jednociferný pokles. Akcie klesly o více než 4 %.

Ceny pšenice v tomto týdnu prudce vzrostly, protože rusko-ukrajinské napětí vyvolává obavy z velké potravinové krize. Kreml odstoupil od Černomořské obilné iniciativy. Šlo o důležitou válečnou dohodu, která poskytla námořní humanitární koridor pro vývoz ukrajinského obilí.

Ruské síly zahájily v posledních dnech rozsáhlé raketové a bezpilotní útoky na přístavní a obilnou infrastrukturu na jihu Ukrajiny. Americký institut pro studium války se domnívá, že nedávné útoky znamenají snahu Ruska zabránit Ukrajině ve vývozu zemědělských komodit. Podle Ukrajinského ministerstva zemědělství nedávné útoky na ukrajinský přístav Oděsa a další města zničily 60 000 tun obilí společně s důležitou infrastrukturou. V důsledku narůstajícího geopolitického napětí následoval skok o 8,5 % v cenách pšenice. Jedná se o největší denní nárůst za více než rok. Ceny pšenice však zůstávají hluboko pod nejvyššími úrovněmi 1 177,5 centů za bušl dosaženými v květnu loňského roku.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNBC: Wheat prices soar for a third day as Russia-Ukraine tensions stoke fears of major food crisis (21. 7. 2023); cnbc.com/2023/07/20/wheat-prices-soar-as-russia-ukraine-tensions-stoke-food-crisis-fears.html

Investor´s Business Daily: Stock Market Lower As Nasdaq Returns To Day’s Lows; Netflix, Tesla, Other Big Earnings Hit Indexes (21. 7. 2023);

Reuters: Dollar gains as drop in US jobless claims boosts rate-hike bets (21. 7. 2023); reuters.com/markets/currencies/sterling-takes-beating-dollar-gains-ground-2023-07-20/

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart