Na středečním zasedání měnového výboru Fedu nedošlo k žádnému překvapení, když členové výboru ponechali základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Tempo nákupu aktiv Fed také nezměnil, a tedy i nadále bude docházet k měsíčním nákupům vládních dluhopisů ve výši 80 mld. USD a také k nákupům cenných papírů krytými hypotékami ve výši 40 mld. USD. Fed rovněž zopakoval, že k dosaženích svých cílů je připraven použít všechny nástroje, které má k dispozici.

V nové prognóze americká centrální banka zlepšila výhled vývoje ekonomiky, když nově očekává, že letos ekonomika posílí o 6,5 %. V prosinci naopak banka predikovala růst pouze o 4,2 %.

Ve Spojených státech ekonomika zaznamenala v prvním čtvrtletí meziroční růst o 6,4 %, což představuje druhý nerychlejší růst od třetího kvartálu v roce 2003. Za razantním růstem hospodářství především stojí masivní stimulační opatření i zlepšující se pandemická situace. Podle průzkumu agentury Reuters ekonomové predikovali růst pouze o 6,1 %.

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí zaznamenala mezikvartální pokles 0,3 %. V meziročním srovnání domácí hospodářství kleslo v první čtvrtletí o 2,1 %, když se očekával hlubší propad o 2,6 %. Případné oživení ekonomiky bude především závislé na proočkování obyvatelstva a rychlosti zrušení/zmírnění protiepidemiologických opatření.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v březnu snížila o desetinu procentního bodu na 8,1 %. Analytici přitom očekávali, že se nezaměstnanost vyšplhá na 8,3 %. Z členských zemích unie má tradičně nejnižší nezaměstnanost Polsko (3,1 %) a Česká republika (3,2 %). Naopak s nejvyšší nezaměstnaností v EU se stále potýká Španělsko (15,3 %).

Inflace v eurozóně v dubnu meziročně vzrostla o 1,6 %. ECB dokonce predikuje, že by se v letošní roce mohla inflace přiblížit ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli. V dlouhodobém období však bankéři z Frankfurtu předpokládají, že se inflace bude nacházet pod 2 %. Naopak jádrová inflace zaznamenala meziroční zpomalení růstu na 0,8 % z březnového růstu o 1 %.

Ekonomika Evropské unie se opět ocitá v recesi, když podle prvotního odhadu Eurostatu zaznamenal hrubý domácí produkt v prvním kvartále pokles o 0,4 %, po poklesu o 0,5 % ze čtvrtého čtvrtletí minulého roku. V zemích platícím eurem se HDP v prvním čtvrtletí letošního roku dokonce propadlo o 0,6 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart