Růst pracovních míst byl v září v USA silnější, než se očekávalo. To je známkou toho, že americká ekonomika stále nezpomaluje navzdory vyšším úrokovým sazbám, pracovním sporům a drahým energiím. Počet pracovních míst mimo zemědělství se za měsíc zvýšily o 336 000, což je výrazně lepší výsledek, nežli odhadovaných 170 000 míst, uvedlo v pátek ministerstvo práce ve velmi očekávané zprávě. Míra nezaměstnanosti byla 3,8 % oproti prognóze 3,7 %.

Růst mezd byl mírnější, než se očekávalo, s průměrným hodinovým výdělkem o 0,2 % za měsíc a o 4,2 % oproti předchozímu roku, ve srovnání s příslušnými odhady o 0,3 % a 4,3 %.

Akciové trhy reagovaly poklesem a výnosy ze státních dluhopisů pokračují v růstu, díky zvyšujícím se předpokladům, že úrokové sazby centrální banky zůstanou díky nezpomalující ekonomice zvýšené na delší dobu.

Ceny ropy zaznamenaly nejprudší týdenní pokles od března, navzdory rozhodnutí OPEC+ nadále omezovat nabídku. A také navzdory středeční zprávě úřadu Energy Information Administration, podle níž se zásoby v týdnu do 29. září snížily o 2,2 milionu barelů. O den dříve však American Petroleum Institute oznámil odhadovaný pokles zásob za poslední týden v září o 4,2 milionu barelů.

Zásoby benzínu přidaly za týden do 29. září podstatných 6,5 milionu barelů. Což ve srovnání s nárůstem o 1 milion barelů za předchozí týden. Zásoby benzínu jsou nyní o 1 % nad pětiletým průměrem pro tuto roční dobu. Ceny benzínu ve středu ráno klesly spolu s cenami ropy a obchodovaly se za 2,238 USD.

Od začátku týdne klesla ropa Brent téměř o 12 % a West Texas Intermediate klesla téměř o 9 %.

Několik hodin poté, co Čínská lidová republika oslavila 1. října své 74. narozeniny ohňostrojem a květinami, Světová banka snížila prognózu růstu země v příštím roce. Světová banka ve své pololetní regionální prognóze uvedla, že nyní očekává, že čínská ekonomická produkce poroste v roce 2024 o 4,4 %. Což je pokles ze 4,8 %, které očekávala v dubnu. Banka za důvod změny výhledu uvedla přetrvávající slabost svého sektoru nemovitostí.

Před čínským národním dnem 1. října pronesl prezident Si Ťin-pching projev, v němž uznal, že čínská cesta vpřed nebude hladká.

Banka také varovala, že rozvojové ekonomiky východní Asie, včetně Číny, budou expandovat jedním z nejnižších temp „od konce 60. let“, s výjimkou mimořádných událostí, jako je pandemie COVID-19, asijská finanční krize na konci 90. let a globální ropný šok v 70. letech 20. století.

Podle údajů Eurostatu klesly ceny domů ve druhém čtvrtletí roku 2023 v eurozóně o 1,7 % a v Evropské unii o 1,1 %. Domy jsou v průměru levnější než loni, ale ve čtvrtletních číslech došlo k jistému posunu, což naznačuje, že pokles nemusí trvat dlouho. Ceny evropských domů klesly poprvé od roku 2014 ve druhém čtvrtletí roku 2023, vyplývá to z posledních čísel Eurostatu, statistického úřadu Evropské unie. Index cen domů a bytů mezi dubnem a červnem klesl o 1,7 % v eurozóně a o 1,1 % v EU ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku. Tato čísla následují po ročním nárůstu o 0,4 % v eurozóně a 0,8 % v EU, zjištěném v prvních třech měsících roku.

Devět zemí EU zaznamenalo ve druhém čtvrtletí roku 2023 nižší ceny než v roce předchozím, ale v ostatních 17 členských zemích ceny nemovitostí stále rostou. Nejprudší meziroční pokles za čtvrtletí zaznamenalo Německo s -9,9 %, následované Dánskem s -7,6 % a Švédskem s -6,8 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNBC: Payrolls increased by 336,000 in September, much more than expected (6. 10. 2023); cnbc.com/2023/10/06/jobs-report-september-2023.html

Euronews: European house prices drop for the first time in almost a decade (6. 10. 2023); euronews.com/2023/10/03/european-house-prices-drop-for-the-first-time-in-almost-a-decade

VOA: World Bank Sees China’s Growth Sputtering to Slowest Rate Since 1960s (6. 10. 2023); voanews.com/a/world-bank-sees-china-s-growth-sputtering-to-slowest-rate-since-1960s-/7294359.html

OilPrice: Oil Prices Tumble As The EIA Reports A Significant Gasoline Build (6. 10. 2023); oilprice.com/Energy/Energy-General/Oil-Prices-Tumble-As-The-EIA-Reports-A-Significant-Gasoline-Build.html

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart